Vedci práve vylepšili batérie: Táto malá zmena prinesie výrazne dlhšiu výdrž!

Výskumníci hovoria, že grafitové anódy sú hlavným dôvodom degradácie batérií.

Výskumníci z Japan Advanced Institute of Science and Technology (JAIST) našli spôsob, ktorý výrazne predĺži životnosť batérií. Vyriešiť by to mohlo opakujúci sa problém týkajúci sa batérií v smartfónoch, ktoré trápia nejedného z nás.

Batérie časom totiž strácajú maximálnu kapacitu, a to aj napriek tomu, že v iných smeroch môže byť telefón „ako nový“. Výskumníci z tohto správania vinia samotný dizajn lítium-iónových článkov, ktoré poháňajú moderné, no aj staršie modely. Zameranie výskumu sa preto ubralo smerom k zlepšeniu dlhodobej výdrže batériových článkov.

Výskumnícky tím pod taktovkou profesora Norijošiho Macumiho nedávno v špičkovom žurnále Applied Energy Materials publikoval novú štúdiu, ktorá prináša spôsob ako smartfóny zbaviť tohto nepríjemné správania.

Podľa vedcov je na vine grafitová anóda, resp. materiál, ktorý ju drží pokope. Práve tento materiál má niekoľko nevýhod, ktoré časom znehodnocujú celkovú výdrž článku. Vo výskume ho nahradili kopolymérom bis-imino-acenafténchinón-parafenylén, skrátene BP.

TIP REDAKCIE
Rad Galaxy Note zrejme skončí nadobro, Samsung mal zastaviť výrobu
Batérie
Batérie budúcnosti vydržia výrazne dlhšie.

Batérie budúcnosti budú na nepoznanie

Ak sa výskum ukáže ako úspešný, mohlo by to znamenať obrovské zmeny vo svete batérií. Nemáme tým na mysli len batérie v smartfónoch, ale aj v čoraz populárnejších elektromobiloch.

Nový materiál je pritom neporovnateľne výkonnejší. Pôvodný materiál totiž po 500 nabíjacích cykloch vykazoval len 65 percent pôvodnej kapacity. Materiál BP po 1 700 nabíjacích cykloch stále vykazoval vyše 95 % dostupnej kapacity.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať