Slovensko je úplne najhoršie v Európe: Emisií CO2 z nových áut produkujeme suverénne najviac!

Slovensko skončilo na úplnom chvoste.

Vyšší záujem o elektromobily sa v mnohých krajinách pozitívne podpísal na celkových emisiách CO2 pri nových autách. Teda – ako kde. Situácia v západnej Európe sa od situácie na Slovensku, resp. Česku výrazne líši.

Vyplýva to zo zistení spoločnosti JATO Dynamics, ktorá zmerala celkové emisie CO2 zo všetkých novo registrovaných vozidiel. Zatiaľ čo v Európe klesli emisie o úctyhodných 12 %, na Slovensku je to naďalej nepriaznivé.

Za pokles emisií vo zvyšku Európy môže nielen pandémia nového koronavírusu, ale aj fakt, že sa predáva čoraz viac elektromobilov. Za väčším záujmom o elektrifikované vozidlá môže stáť niekoľko faktorov, no štátna podpora či drahšie fosílne palivá môžu asi tými najhlavnejšími.

Emisie CO2
Emisie nových vozidiel v Európe.

Emisie CO2 sú najnižšie na západe, na Slovensku naopak najhoršie

Ako na tom sú jednotlivé štáty? Medzi tie najlepšie patrí napríklad Holandsko, Dánsko, Portugalsko, Švédsko, Francúzsko či Fínsko. V týchto krajinách si ľudia začínajú vo väčšom množstve kupovať elektromobily, čím sa do ovzdušia dostáva menej emisií.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Variant koronavírusu B.1.1.529 má až 32 mutácií: Európske krajiny zastavujú lety

Východná Európa, v ktorej sa nachádza nielen Slovensko, ale aj Česko, ostáva červená a verná fosílnym palivám. Také Slovensko v porovnaní štátov vykazuje úplne najhorší výsledok. Len o niekoľko desatinných bodov je na tom lepšie Česko a na podobnej úrovni ostáva aj Poľsko.

Predsa len, so 119,2 g CO2 na kilometer sa nemáme čím chváliť. Na mape je pekne vidieť, v ktorých štátoch funguje štátna podpora a v ktorých naopak vôbec alebo len v malej miere.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať