Kalibrácia obrazu Apple TV v iOS 14.5 nefunguje vždy: Niekedy môže obraz dokonca zhoršiť

Ak chce Apple, aby ich systém skutočne fungoval, musí na ňom zapracovať.

Apple v apríli predstavil funkciu kalibrácie televízora v novej Apple TV 4K. Možnosť vyváženia farieb využíva predné senzory na iPhone s Face ID. Apple tvrdí, že po kalibrácii sa používatelia môžu tešiť na „oveľa presnejšie farby a lepší kontrast“. To je veľké tvrdenie, ktoré sa rozhodli preveriť experti z HDTVTest, ktorí zistili nemalé nedostatky.

Podľa ich záverov to vyzerá tak, že nová funkcia Apple nie vždy funguje a keď funguje, kvalitu obrazu môže skôr zhoršiť než zlepšiť. O tom, že v HDTVTest sú skutočne experti vypovedá aj fakt, že vyvrátili tvrdenia tvorcov The Mandalorian o tom, že je seriál v skutočnom HDR.

V novom videu sa Vincent Teoh z HDTVTestu vyzbrojil straším Apple TV 4K a iPhone 12 Pro a na 55-palcových televízoroch LG OLED, Samsung QLED a Sony Bravia spustil kalibráciu. Aby vedel či kalibrácia prebehla úspešne, vedľa mal monitor od Sony s profesionálnou kalibráciou.

Ako dopadla kalibrácia?

Vo všetkých televízoroch, ktoré Teoh kalibroval pomocou nového systému v iOS sa výsledok zdal modrejší, než by v skutočnosti mal byť. Na LCD LED paneli, ktorý mal najpresnejšiu kalibráciu ešte z fabriky sa farebný odtieň bielej taktiež posunul do chladnejšej modrej. Celkový výsledok bol teda taký, že televízor už nemal tak presné farby ako predtým.

TIP REDAKCIE
Rockstar hasí problémy s trilógiou GTA, sľubuje aktualizácie a hry zadarmo

Rovnaká situácia nastala aj pri kalibrácii Samsung QLED televízora, čo nakoniec Teoh potvrdil aj dodatočným meraním profesionálnym nástrojom.

Najlepšie dopadla OLED TV od spoločnosti LG, kde sa podanie farieb mierne zlepšilo, no stále to nebolo tak dobré, ako po profesionálne vykonanej kalibrácii.

Teoh zároveň dodáva, že systém Apple nedokáže rozoznať, aké technológie televízory používajú. iPhone nevidí rozdiel medzi klasickým LCD, Quantum dot a OLED displejom a už vôbec nie medzi rôznymi typmi podsvietenia či využitia vrstiev.

Vyzerá to teda tak, že aj keď automatická kalibrácia pomocou iPhonu vyzerá lákavo a hlavne jednoducho, vo väčšine prípadov pravdepodobne nebude mať žiadaný efekt. Podľa Teoha je dôležitejšie zvoliť si čo najpresnejší profil priamo v televízore.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať