2nm

Vznikol prvý 2nm čip na svete. Na veľkosť nechtu sa zmestí 50 miliárd tranzistorov

Miniaturizácia testuje hranice Moorovho zákona.

Nový a určite významný míľnik v oblasti čipových technológií sa podaril dosiahnuť spoločnosti IBM. Dokázala vytvoriť vôbec prvý 2nm čip na svete, ako informujú AnandTech a Engadget.

Na plochu čipu o veľkosti nechta sa technológom podarilo vtesnať až 50 miliárd tranzistorov. Výsledok je jasný – väčší výkon, nižšia spotreba energie. Vďaka pokrokovej architektúre môžu mať 2nm čipy o 45 percent vyšší výkon pri rovnakej spotrebe ako 7nm riešenia.

Alebo naopak, môžu mať rovnaký výkon ako 7nm čipy, no spotrebujú o 75 percent energie menej. V praxi však budú výrobcovia skôr hľadať niečo medzi tým, teda rovnováhu medzi vyšším výkonom a lepšou energetickou účinnosťou.

Kedy prídu 2nm čipy?

Ak sa tešíte, že si onedlho kúpite super výkonný smartfón alebo notebook s 2nm procesorom, tešíte sa predčasne. Aj keď sa IBM takýto čip podarilo vytvoriť, ešte podstatný čas potrvá (pár rokov), kým sa dostane do komerčne dostupných zariadení. Spustenie hromadnej výroby takýto komponentov je samé o sebe výzvou.

2nm čip
Pohľad zblízka na 2nm substrátový disk (tit. foto), IBM pri tvorbe mikroobvodovej štruktúry využil fotolitografiu. Foto: IBM/Engadget

Budúcnosť ale vyzerá ružovo. Taký smartfón s 2nm čipsetom by sme mohli, teoreticky, nabíjať raz za 4 dni, pokiaľ by sa jeho výkon držal na úrovni dnešných 7nm čipsetov. Prenosné počítače zase svojim používateľom zabezpečia vyšší výkon pri nižšej spotrebe energie.

TIP REDAKCIE
Hranicu 1 milióna bodov v AnTuTu prekonal ďalší smartfón, tentokrát od Realme

Autonómne autá, dátové centrá, strojové učenie, 5G a budúce 6G technológie. Podľa IBM dokážu 2nm čipy zlepšiť prácu a energetickú efektívnosť v mnohých technologických odvetviach.

Najvyspelejšie zariadenia sú v súčasnosti na trhu dostupné s 5nm procesormi. Medzi prvými ich do praxe zaviedol Apple a Huawei. Ide o sady M1 a A14 a v prípade čínskeho výrobcu o procesor Kirin 9000. Qualcomm ich zakrátko dobehol 5nm čipsetom Snapdragon 888.

Taký Intel momentálne používa 10nm a 14nm procesory. 7nm čip z dielne Intelu však skôr ako v roku 2023 neuvidíme. Nejde o úplne spravodlivé porovnanie. Intel totižto vie docieliť vyššiu hustotu tranzistorov pri rovnakej výrobnej technológii.

Hlavný polovodičový dodávateľ TSMC, na ktorého technológii je postavený napríklad aj spomínaný 5nm čipset Huawei Kirin 9000, plánuje spustiť sériovú výrobu 4nm a 3nm čipov niekedy v budúcom roku. Aspoň sa to očakáva.

Ak by chcel niekto 2nm čip IBM vidieť na vlastné oči, musel by sa dostať do výskumného laboratória spoločnosti, ktoré sa nachádza v meste Albany v americkom štáte New Yrok.

Total
41
Zdieľaní
Total
41
Zdieľať