Trvalo to, no dočkali sme sa: Prvý čínsky rover na Marse je konečne v pohybe

Práca sa môže začať.

Keď príde reč na objavovanie vesmíru, väčšina ľudí si v mysli vybaví buď Američanov a ich slávne misie Apollo, spoločnosť SpaceX a jej plánovanie komerčných letov alebo Rusko a ich významný úspech v podobe vyslania prvého človeka do vesmíru. Dá sa povedať, že práve Spojené štáty americké a Rusko sú v tejto oblasti najväčší hráči.

A je tomu skutočne tak, no v poslednej dekáde sa objavuje ďalší silný konkurent – Čína. Krajina celé desaťročia sledovala, ako USA a Rusko vysielajú do vesmíru svoje orbitálne sondy, moduly a rovery. Teraz však koná, píše BGR.

Najaktuálnejšia čínska vesmírna misia sa odohráva na povrchu Marsu. Práve sem Čína minulý rok vyslala trojicu špičkových strojov v podobe orbitálneho modulu, pristávacieho modulu a roveru. Na červenej planéte pristáli ešte vo februári, čiže podobne ako americký Perseverance.

Čínske stroje strávili nejaký čas na orbite, následne bol pristávací modul spolu s roverom vyslaný na povrch Marsu. Tu nastalo ďalšie, presne dvojtýždňové čakanie bez akéhokoľvek pohybu. Avšak teraz sa veci menia. Rover konečne dostal svoje prvé pokyny, čo znamená jediné – prvý čínsky rover na Marse je konečne v pohybe.

TIP REDAKCIE
Winamp hlási návrat: Legendárny prehrávač príde čoskoro, môžete sa stať beta testermi!
Zdroj: CNSA/BGR

Dokazuje to snímka zverejnená Čínskou národnou vesmírnou agentúrou (CNSA), ktorá nám vyobrazuje pristávací modul ponechaný za roverom. Zachytená bola krátko po tom, ako rover opustil jeho plošinu.

Práve teraz začína tvrdá práca. Čínsky rover bude, pochopiteľne, využitý na vedecké účely. Jeho výbava je síce slušná, no treba poznamenať, že Perseverance je o trochu lepšie vybavený. Tak či onak, všetko, čo ku svojej práci potrebuje, má.

Rover má vydržať 3 mesiace, na Marse bude zbierať vzorky hornín a pôdy

Konštruktéri rover poskladali tak, aby na Marse vydržal približne 3 mesiace, hoci môže byť jeho skutočná životnosť oveľa dlhšia, podobne ako to býva pri amerických roveroch. A čo presne bude počas plánovaného obdobia robiť? Skúmať povrch v blízkosti pristávacieho modulu a odoberať vzorky hornín či pôdy.

Čína má do budúcnosti skutočne veľké plány. Okrem iného chce vyslať ľudí na Mesiac aj na Mars, a to vraj skôr ako neskôr, pričom úspech roveru je jasným indikátorom, že na to aj skutočne má.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať