WhatsApp nepoľaví: Podmienky, ktoré musíte prijať do 15. mája sú zrejme protiprávne

Plány Facebooku môžu byť protiprávne, varuje komisár EÚ.

WhatsApp, spoločnosť patriaca do portfólia Facebooku, od 15. mája plánuje uplatniť nové pravidlá. Kto s nimi nebude súhlasiť, k službe zrejme stratí prístup. O čo ale ide? WhatsApp chce v skratke zdieľať všetky dáta o užívateľoch s Facebookom, a to aj v tom prípade, ak na Facebooku nie ste zaregistrovaní.

Facebook tak má získať dáta o telefónnom čísle, IP adrese, e-mailovej adrese a podobne. Ak s týmito pravidlami nebudete súhlasiť, zanikne vám možnosť posielať a prijímať správy. Super, že? Detailnejšie sme sa téme venovali v samostatnom článku.

Na nové podmienky sa rozhodla pozrieť Európska únia, ktorá dostala niekoľko podnetov, informoval Bloomberg. Ani jej sa chystané zmeny nepozdávajú, čo jasne vyplýva zo stanoviska Johannesa Caspara, komisára na ochranu osobných údajov. „V súčasnosti existujú pádne dôvody sa domnievať, že Facebook postupuje protiprávne,“ povedal. Pravidlá majú do účinnosti vstúpiť už o mesiac, t.j. 15. mája.

TIP REDAKCIE
Spotify HiFi: Dostupnosť hudby vo vysokej kvalite sa odkladá na neurčito
WhatsApp
WhatsApp chce zdieľať dáta s Facebookom.

WhatsApp: Rozhodnite sa do 15. mája

Rozhodnutie EÚ teda bude musieť prísť ešte pred týmto dátumom. Pochopiteľne, vďaka pravidlám súvisiacim s GDPR sa zmeny najviac týkajú krajín mimo EÚ, no Facebook je prefíkaný a neraz zbieral dáta aj od ľudí z EÚ.

Hamburský komisár Johannes Caspar sa momentálne snaží takejto cielenej agregácii dát zabrániť. Facebook chce podľa neho od registrovaných užívateľov dáta zbierať na základe nedobrovoľného, resp. vynúteného súhlasu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať