Vesmír je pre nás opäť o niečo väčší: Vedci spozorovali až 44 nových galaxií

Od Zeme sú vzdialené 65 miliónov svetelných rokov.

Naša Zem, ba dokonca celá naša slnečná sústava, je len malinkou časťou gigantického priestoru plného energie a hmoty, ktorý nazývame vesmír. Jeho presná veľkosť je aj dnes neznáma. Čo však vieme, je, že ešte stále toho ostáva veľa na objavenie.

Potvrdzuje to aj najnovšie zistenie vedcov, ktorí spozorovali až 44 nových galaxií obsahujúcich nemalé množstvo hviezd, planét, mesiacov a iných vesmírnych telies. Na novinku upozornil server BGR.

Mliečna cesta - galaxia vo vesmíre
Zdroj: Philippe Donn (Pexels)

Vesmír je viac ako gigantický, stále je čo objavovať

Zoberme si teraz našu galaxiu – Mliečnu cestu. Tá je domovom pre približne 100 až 400 miliárd hviezd, čiže v priemere možno 250 miliárd hviezd. Ak by sme predpokladali, že všetkých 44 nových galaxií by na tom bolo rovnako ako Mliečna cestu, hovorili by sme o objave až 11 000 000 000 000 nových hviezd. Samozrejme, toto číslo ani zďaleka nie je presné, no ponúka nám ako-takú predstavu o tom, čo všetko “tam vonku” je.

TIP REDAKCIE
TECHBYTE v roku 2021: Nárast o 50 %, pokorili sme aj hranicu 10 miliónov

Vedci pri hľadaní nových galaxií, ktoré ležia v zhluku nazývanom Pec, využili údaje z rôznych zdrojov. Pec (angl. Fornax Cluster) sa od Zeme nachádza približne 65 miliónov svetelných rokov a aj v minulosti tento zhluk poslúžil ako bohatý zdroj čerstvých objavov.

Nové galaxie sú 500-násobne menšie ako Mliečna cesta

Vyššie sme síce spomenuli porovnanie s Mliečnou cestou, no novo objavené galaxie jej nie sú podobné. Zaraďujú sa do skupiny UCD, teda medzi kompaktné trpasličie galaxie. Sú skutočne veľmi malé – ich rozmer dosahuje “len” 200 svetelných rokov. Pre porovnanie, naša galaxia meria približne 100 tisíc svetelných rokov.

Keďže sú menšie, je zrejmé, že obsahujú menší počet hviezd a planét. Samozrejme, ide o veľmi čerstvý objav, takže na presnejšie čísla a iné zaujímavosti si budeme musieť počkať.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať