facebook

Facebook označí satirické stránky, ľudia si ich obsah môžu mýliť so skutočnými správami

Pre istotu.

Na sociálnej sieti Facebook môžeme nájsť nespočetné množstvo príspevkov pochádzajúcich z rozličných stránok. Popri spravodajských, fanúšikovských, firemných či stránkach vládnych inštitúcií sú príjemným spestrením Facebooku aj satirické stránky.

Odlíšiť satirický príspevok alebo text od skutočného spravodajstva sa javí ako nenáročná disciplína. Nie je tomu vždy tak. Časť používateľov si môže vtipný obsah zameniť za reálnu správu, čo následne vedie k šíreniu dezinformácií.

Vďačnou témou je napríklad politika, obzvlášť tá naša, ktorej dianie nekomentujú a nesledujú len médiá, ale aj satirické stránky.

Facebook sa rozhodol zvýšiť transparentnosť obsahu dodatočnými označeniami, ktoré udelí existujúcim stránkam podľa toho, čomu sa venujú. Tieto označenia majú podobu menšieho textu šedej farby a umiestnené sú pod názvom stránky pri jednotlivých príspevkoch zobrazujúcich sa v spravodajskom kanáli.

facebook
Foto: Facebook

Facebook takýmto spôsobom označí tri kategórie stránok: vládne a oficiálne stránky, fanúšikovské stránky a stránky venujúce sa satire. Každý používateľ by teda mal pri príspevkoch jasne vidieť, aký typ stránky ich publikoval.

TIP REDAKCIE
Vodíková Toyota prešla na jedno natankovanie rekordných 1360 kilometrov

Riešenie je rozšírením skoršej iniciatívy, v rámci ktorej Facebook začal označovať stránky štátom riadených médií. U nás sa zatiaľ s označením „satirická stránka“ pri príspevkoch na Facebooku nestretneme.

Internetový gigant uvádza, že označenia len testuje, a to zatiaľ iba na trhu v Spojených štátoch. Nejaký čas potrvá, kým sa novinka dostane do ďalších krajín. Keďže ide o test, Facebook môže štítky na základe spätnej väzby ešte pozmeniť alebo poprípade rozšíriť.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať