Let Starship SN11 skončil neúspechom. Elon Musk konečne objasnil konkrétnu príčinu explózie

Kľúčovým momentom bol opätovný zážih.

Posledný testovací let spoločnosti SpaceX, v ktorom hlavnú úlohu zohrala loď SN11, skončil neúspechom. Ešte pred pristátím totiž explodovala. Elon Musk krátko po incidente prezradil, že problémom mal byť motor číslo 2. Počas opätovného zážihu vraj nebol dosiahnutý potrebný tlak v spaľovacej komore.

Pochopiteľne, takéto situácie treba podrobne analyzovať, aby sa mohli vyladiť všetky chyby a projekt sa tak mohol posunúť ďalej. A to sa aj stalo – Musk konečne prichádza s konkrétnym dôvodom, prečo SN11 explodovala.

Ako píše server BGR odvolávajúci sa na správu Spaceflight Now, Musk na Twitteri odpovedal na otázku, ktorá žiadala informácie o výsledkoch podrobnejšej analýzy neúspešného letu. Vo svojej odpovedi prezradil, že všetko vyzeralo v poriadku až do pristávania.

Elon vysvetlil presnú príčinu výbuchu Starship

Tvrdí, že všetko cez vzlet, prechod do horizontálnej polohy a aj následnú kontrolu voľného pádu bolo v poriadku. Explóziu Starship mal zaviniť únik CH4 (metánu), čo spôsobilo požiar v oblasti druhého motoru. Ten poškodil aj časť avioniky (leteckého vybavenia).

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Samsung Galaxy A52 5G získava aktualizáciu na Android 12!

Kľúčovým momentom však mal byť opätovný zážih, ktorý Elon označil ako “hard start”. Tento pojem reprezentuje zážih, kedy je v spaľovacej komore príliš mnoho paliva a tým pádom je prítomný veľmi vysoký tlak. A to rozhodne nie je dobré, nech už je reč o akomkoľvek motore.

Starship
Foto: nasaspaceflight.com

Je zrejmé, že SpaceX má pred sebou ešte poriadny kus práce. Treba však vyzdvihnúť úspech, ktorý zaznamenala loď Starship SN10. Tej sa totiž podarilo pristáť v jednom celom kuse, i keď o 8 minút na to explodovala.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať