iPhone X

Aktualizácia na iOS 14.5 príde budúci týždeň. Prinesie zásadné vylepšenia

Viac súkromia, pandemické Face ID a ochotnejšia Siri.

Najnovšia verzia mobilného operačného systému od Apple je dostupná v beta verzii. Stabilnú zostavu iOS 14.5 výrobca uvoľní v priebehu budúceho týždňa. Časový rámec spoločnosť prezradila krátko po podujatí Spring Loaded, na ktorom predstavila nové iPady Pro, prívesok AirTag a počítače iMac v niekoľkých žiarivých farbách.

Očakávaná aktualizácia na iOS 14.5 dodá používateľom mobilných zariadení značky Apple niekoľko užitočných vylepšení. Vývojári napríklad uľahčia odomykanie smartfónov iPhone prostredníctvom Face ID – rozpoznávania tváre.

Počas pandémie nosia ľudia na tvárach masky, rúška a respirátory, čo z logických dôvodov rozpoznávanie tváre neguje. Používateľ si v tomto smere pomôže hodinkami Apple Watch, pokiaľ ich vlastní.

Aktuálna cena iPhone 12 Pro (256 GB)

Pri pokuse o odomknutie iPhonu cez Face ID s nasadeným rúškom sa smartfón automaticky odblokuje v tom prípade, ak má používateľ hodinky Apple Watch nasadené na ruke, sú odomknuté a nachádzajú sa v blízkosti smartfónu iPhone (v dosahu Bluetooth pripojenia). Okrem toho musia mať hodinky zapnutú ochranu PIN kódom.

ioS 14
Ilustr. foto: pexels.com

Apple v iOS 14.5 prinúti všetky aplikácie, aby si od používateľa vypýtali povolenie na zbieranie údajov a ich následne použitie na zacielenie reklamy. Pokiaľ aj takéto povolenie vybranej aplikácii udelíte, odvolať ho budete môcť v nastaveniach smartfónu. Ide o pomerne zásadnú zmenu, proti ktorej intenzívne vystupuje najmä Facebook.

V najväčších amerických novinách si dokonca zaplatil celostránkovú reklamu, kde tieto zmeny kritizuje. Facebook sa domnieva, že sprísnenie politiky ochrany súkromia bude „zničujúce pre malé firmy“, ktoré sa pri svojom podnikaní spoliehajú na reklamnú sieť Facebooku.

TIP REDAKCIE
Instagram testuje nové funkcie, ovplyvnia príbehy aj fotky v profile

iOS 14 a anonymita

Viac anonymity poskytne aj prehliadač Safari. Ten môže pomocou funkcie Bezpečné prehliadanie od Google zisťovať, či je web, ktorý chcete navštíviť, bezpečný. Teda či neobsahuje nejaký malvér, reklamný škodlivý kód alebo phishingový prostriedok.

Od verzie iOS 14.5 prehliadač Safari preženie požiadavky funkcie bezpečného prehliadania cez servery Apple, kde sa anonymizujú. Google tak o vašom správaní získa podstatne menšiu množinu údajov.

iOS 14.5 ďalej umožní vybrať si predvolenú hudobnú službu pre hlasové ovládanie digitálnej asistencie Siri. Ak Siri hlasovým príkazom rozkážete, aby spustila vašu obľúbenú skladbu, učiní tak v aplikácii, ktorú preferujete. Apple Music teda môžete pohodlne nahradiť službou Spotify či napríklad YouTube Music.

Siri okrem toho dostane nové hlasy, bootovacia obrazovka tabletov iPad sa bude zobrazovať správne aj v horizontálnej orientácii a systém taktiež obohatí záplava nových symbolov Emoji.

Aktualizácia na iOS 14.5 sa používateľom ohlási 30. apríla. Nová verzia systému je kompatibilná so všetkými zariadeniami, na ktorých beží iOS 14. Spravidla od iPhone 6S po iPhone 12, iPhone SE a iPod Touch nevynímajúc.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať