Intel chce v Európe fabriku na výrobu čipov: Stáť má 20 miliárd dolárov, všetko záleží od podpory štátu

Intel spúšťa rokovania o tom, kde postaví ultramodernú fabriku na procesory.

Intel momentálne vôbec nie je v jednoduchej situácii. AMD, spoločnosť, ktorá mu roky nedokázala konkurovať, začala posledné roky vyrábať jeden dobrý procesor za druhým, až ho definitívne prekonala.

Americký gigant sa však nevzdáva. Len nedávno na trón zasadol nový generálny riaditeľ Pat Gelsinger, bývalý inžinier, ktorý stál pri zrode tých najdôležitejších produktov. Ten má s Intelom očividne veľké plány.

Objavili sa totiž prvé správy o tom, že firma plánuje rozšíriť portfólio fabrík vyrábajúcich čipy najnovšími procesmi. Hovoríme tu o 7 nm, 5 nm či dokonca 3 nm čipoch, ktoré ešte nie sú na trhu. Výrobca už teraz vylepšuje fabriku v Írsku, ktorá bude čoskoro schopná vyrábať 7 nm čipy, z kapacitného hľadiska už teraz výrobca hľadá lokalitu pre ďalšiu fabriku.

Intel
Firma posilňuje výrobné kapacity.

Intel spúšťa rokovania

Vyplýva to z informácií agentúry Reuters, podľa ktorej má Pat Gelsinger už budúci týždeň začať jednania so zástupcami rôznych európskych štátov. Vzhľadom na to, že Gelsinger chce najmodernejšiu fabriku sa dá očakávať, že celková investícia dosiahne až 20 miliárd dolárov.

TIP REDAKCIE
NVIDIA navýšila ceny grafických kariet GeForce, pri RTX 3090 dokonca až o stovku

Aktuálna cena Intel Core i7-10700K

Intel na oplátku za postavenie fabriky v niektorom zo štátov očakáva istú podporu, napríklad daňovú, finančnú, pozemkovú, legislatívnu a podobne. Vzhľadom na povahu práce sa dá predpokladať, že spoločnosť dobre zaplatí aj prípadných zamestnancov, čo by pre jednotlivé krajiny mohlo byť dostatočne veľké lákadlo.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať