Helikoptéra na Marse bez problémov preletela 100 metrov. Pozrite si neskutočný video záznam letu

Obrovský úspech pre NASA.

Malý dron Ingenuity, ktorý sa na Mars dostal na palube svojho väčšieho „súrodenca,“ rovera Perseverance, posledných pár dní usilovne ukazuje, že si cestu na červenú planétu zaslúžil. Podľa NASA totiž helikoptéra úspešne absolvovala ďalší dôležitý test.

Malý dron totiž zvládol sám preletieť 100 metrov a následne sa vrátiť na štartovaciu pozíciu. Podľa slov inžinierov z NASA všetko prebehlo presne tak, ako malo a z výsledku sú nadšení. „Dnešný let prebehol tak, ako sme ho naplánovali, aj napriek tomu bol výnimočný,povedal Dave Lavery, riaditeľ projektu.

Helikoptéra Ingenuity
Malá helikoptéra Ingenuity absolvuje celkom 5 skúšobných letov.

Helikoptéra pod dohľadom rovera

Záznam letu sprostredkoval rover Perseverance, ktorý sa cvičnému letu prizeral. Malý dron nasnímal kamerový systém Mastcam-Z. Väčší rover tiež slúžil ako komunikačná základňa pre spojenie s malou helikoptérou na jednom konci a riadiacim strediskom NASA na druhom konci.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!

Dron Ingenuity vo výške 5 metrov preletel celkom 50 metrov, následne sa otočil a letel späť. Pri teste dosiahol úctyhodnú rýchlosť 2 metre za sekundu. NASA postupne zvyšuje náročnosť jednotlivých testov. Najnovší let bol tretím v poradí, celkovo ich prebehne päť.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať