Obrovský úspech: SpaceX a NASA úspešne vyslali na ISS astronautov v použitej rakete

SpaceX a NASA majú za sebou ďalší úpsešný štart s ľudskou posádkou.

SpaceX pod taktovkou Elona Muska úspešne vyniesla na obežnú dráhu štyroch astronautov. Misia Crew-2 má namierené na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, s ktorou sa má spojiť zajtra. Raketa Falcon 9 odštartovala zo štartovacieho komplexu LC-39 Kennedyho Vesmírneho Strediska o 11:49 stredoeurópskeho letného času.

Po úspešnom štarte sa astronauti na palube kapsuly Crew Dragon dostali na orbitu. Teraz ich čaká takmer deň dlhé naháňanie sa za ISS. Ide o tretí let v rámci spolupráce NASASpaceX. Prvý let sa uskutočnil v máji 2020, druhý let v novembri 2020.

SpaceX a použitá raketa

Veľmi zaujímavým detailom celého letu bol fakt, že prvý stupeň rakety Falcon 9 už vo vesmíre bol. Po krátkej ceste na obežnú dráhu sa prvý stupeň opäť úspešne vrátil na Zem a pristál na lodi „Of Course I Still Love You“ v atlantickom oceáne. Pripojenie k ISS je naplánované na zajtra. t.j. 24. apríla 2021 o 11:10.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Tesla má na Slovensku postaviť Gigafactory! Vyrábať v nej chce najdrahšie modely
Raketa Falcon 9 od SpaceX
Štart misie Crew-2 prebehol ešte pred svitaním miestneho času.

Na palube sa nachádzajú štyria astronauti. Shane Kimbrough a Megan McArthur z NASA, Akihiko Hoshide z JAXA (japonskej vesmírnej agentúry) a Thomas Pesquet z ESA (európskej vesmírnej agentúry).

Na palube ISS strávia približne šesť mesiacov. Ich úlohou bude vykonávanie rôznych pokusov, oprava lodi a mnohé ďalšie. Na medzinárodnej vesmírnej stanici sa naopak na odchod pripravujú štyria astronauti – Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker z NASA a Soichi Noghuchi z JAXA.

Aktuálny priebeh misie môžete pozerať v živom prenose nižšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať