Lidl Smart Home: Premena domácnosti na inteligentnú vôbec nemusí byť drahou záležitosťou

Lidl opäť dokazuje, že sa to dá aj lacnejšie.

Určite ste si všimli, že obchodný reťazec Lidl má vo svojom sortimente okrem potravín, oblečenia a doplnkov do domácnosti aj mnoho elektronických produktov, medzi ktorými zahliadnete aj produkty Smart Home.

Možno patríte medzi tých, ktorí pri nákupe elektroniky preferujú špecializovaných predajcov a kúpiť si Smart Home produkty práve v reťazci, kde bežne chodíte pre čerstvé potraviny, pre vás nie je zrovna prvá voľba. Nás však produkty Smart Home, ktoré Lidl ponúka, zaujali natoľko, že sme sa rozhodli ich vyskúšať.

V súčasnosti je každá moderná domácnosť vybavená nejakými smart produktmi. Či už ide o veľké spotrebiče, robotické vysávače, televízory a tiež – produktmi súhrnne nazývanými ako smart home. V tejto skupine môžete nájsť napríklad svetelné pásy, svetlá, žiarovky a rôzne senzory, ktoré ovládate prostredníctvom jedinej aplikácie.

Takýchto produktov nájdete na trhu mnoho a od rôznych výrobcov. Určite ste si však všimli, že ich cena nebýva práve najnižšia. Práve tento problém sa reťazec Lidl rozhodol vyriešiť, preto na trh priniesol svoje vlastné produkty Smart Home, ktoré vám peňaženku rozhodne nezruinujú.

Lidl Smart Home: Inteligentná žiarovka
Lidl Smart Home: Inteligentná žiarovka

Chcem Lidl Smart Home. Kde začať?

Základom pre premenu vašej domácnosti na smart domácnosť je určite kúpa centrály pre Smart Home sieť. Je ňou SILVERCREST Gateway, malá biela krabička, ktorú je potrebné pripojiť do elektrickej aj dátovej siete. Ak doma máte vedľa klasickej elektrickej zásuvky umiestnenú aj dátovú, máte vyhraté. Takáto kombinácia je pre umiestnenie centrály ideálna. Na zadnej strane nájdete otvory pre skrutky kvôli umiestneniu priamo na stenu. Ak však dátovú zásuvku v stene nemáte, nevadí. Centrálu jednoducho položíte niekde k routeru alebo tak, aby ste ju mohli pohodlne pripojiť aj k elektrine aj k internetu.

Dátový kábel je súčasťou balenia, ak vám jeho dĺžka však nebude stačiť, nejde o ťažko dostupnú položku a je dosť možné, že kúsok takéhoto kábla nájdete aj doma. Zvyšný obsah balenia závisí od toho, pre aké sa rozhodnete. Ak si zakúpite samotnú centrálu, v balení nájdete len microUSB kábel pre pripojenie do zdroja energie a spomínaný dátový kábel. Ak sa však rozhodnete zakúpiť si rovno štartovaciu súpravu, v balení nájdete okrem samotnej centrály aj tri smart žiarovky a praktické diaľkové ovládanie. O tom však až o malú chvíľu.

Lidl Smart Home: Gateway
Lidl Smart Home: Gateway

Keď už máte zapojenú centrálu a poprípade aj žiarovky, chýba už len aplikácia, prostredníctvom ktorej premeníte svoju domácnosť na smart domácnosť. Volá sa Lidl Home a jej rozhranie je tvorené naozaj veľmi jednoducho. Po jej stiahnutí si vytvoríte účet, pripojíte sa na Wi-Fi a v pravom hornom roku cez ikonku „+“ pripojíte zariadenia. Ako prvá by mala byť centrála, ktorú pripojíte k sieti. Nasledujú všetky ostatné zariadenia, pre ktoré ste sa rozhodli. V našej redakcii sme mali možnosť otestovať okrem štartovacej sady s centrálou a troma žiarovkami aj pohybový senzor, dverový a okenný senzor, a LED svetelný pás.

Aplikácia Lidl Home

Aby som bola úprimná, mala som trochu predsudky a očakávania z toho, že zariadenia z lacnejšej cenovej kategórie budú mať problémy s pripojením a spojazdnenie sa mi na prvý pokus nepodarí. Môj skepticizmus však vystriedalo príjemné prekvapenie zo zistenia, že všetko funguje úplne dokonale. Po kliknutí na ikonu „+“ sa vám ukáže zoznam kategórií so zariadeniami, z ktorého si vyberiete to vaše. Po pridaní konkrétneho zariadenia vám aplikácia jednoducho a logicky vysvetlí, čo máte robiť, aké tlačidlo stlačiť, aké kontrolky majú svietiť a podobne.

Aplikácia Lidl Home je v slovenčine, nemusíte sa preto obávať žiadnej jazykovej bariéry. Pripojenie zariadení prebehne veľmi rýchlo a jednoducho. Stačí si len vybrať, ktoré by ste chceli mať vo svojej domácnosti.

LIVARNOLUX Štartovacia súprava

V štartovacej súprave nájdete okrem centrály pre vytvorenie smart domova aj spomínané 3 žiarovky a praktické diaľkové ovládanie. Žiarovky vám zrejme nemusím detailne opisovať. Vyzerajú ako také, ktoré kúpite bežne v obchode. Tieto sú však inteligentné. Zasvietia vám farbami od výmyslu sveta, preto záleží len na vás, ako si ich prispôsobíte. Každú z týchto žiaroviek si takisto pridáte do aplikácie (sú kompatibilné aj s Google Home), vďaka čomu ich môžete jednotlivo ovládať – ich farbu, jas či intenzitu.

Veľmi sa mi zapáčilo aj praktické diaľkové ovládanie, ktoré je takisto súčasťou balenia. Je umiestnené v držiaku, ktorý si môžete pripevniť na stenu prostredníctvom samolepiacich pásikov, napevno skrutkami alebo na magnet. V našom prípade sme využili pripevnenie prostredníctvom magnetu k železnému stĺpu. V bežnej domácnosti môže poslúžiť napríklad chladnička.

Lidl Smart Home: Ovládanie
Lidl Smart Home: Ovládanie

Prostredníctvom diaľkového ovládania môžete regulovať osvetlenie nielen spomínaných žiaroviek, ale napríklad aj LED pásika (ktorý popisujem nižšie) a vlastne všetkého Lidl Smart Home, čo svieti. Stačí si ovládanie pridať do aplikácie ako nové zariadenie a v nastavení vybrať, ktoré pripojené Smart Home zariadenia majú byť ovládané. Je to naozaj veľmi jednoduché a intuitívne. Môžete tak jedným ovládačom regulovať svetlo v jednom z vašich zariadení, ale pokojne aj vo všetkých naraz. Voľba je len a len na vás.

Štartovacia súprava je k dispozícii na e-shope Lidl za 66,99 EUR.

LIVARNOLUX LED svetelný pás

Svetelný pás je perfektným doplnkom do každej smart domácnosti, ktorý vytvorí unikátne osvetlenie podľa vašich preferencií a doladí tak atmosféru vo vašom domove. Je dlhý približne 2,5 metra. Ak vám však rozmer nevyhovuje, je možné ho na určitých miestach, ktoré sú na pásiku vyznačené, prestrihnúť, poprípade k sebe pripojiť viac pásikov a osvetliť tak väčšiu plochu. Zadná plocha pásiku je samolepiaca pre jednoduché pripevnenie.

TIP REDAKCIE
Ako sa vyvíjali ceny iPhonov? Za 14 rokov stúpli o viac než 80 %

Prostredníctvom aplikácie viete pásik rozsvietiť až 16 miliónmi farieb, ktorých intenzitu a jas si môžete takisto prispôsobiť. V aplikácii tiež nájdete rozdelenie farebných schém do jednotlivých kategórií – Biela, Farba, Scéna a Hudba. V kategórii Biela nájdete odtiene jemnej pastelovej svetlej farby, v kategórii Farba si môžete vybrať farbu od výmyslu sveta a regulovať jej jas a intenzitu, v kategórii Scéna nájdete prednastavené náladové svetlo podľa toho, čo práve robíte. Vybrať si môžete zo scény Noc, Čítanie, Práca, Voľný čas, Jemná, Farebná a Krásna. Poslednou kategóriou je Hudba. Ak zvolíte túto kategóriu a povolíte aplikácii zaznamenávanie zvuku, môžete si svoju obývačku okamžite premeniť na tanečný parket. Stačí pustiť hudbu, zvoliť príslušnú kategóriu a pásik sa postará o parádnu svetelnú šou. Takáto voľba nastavení je prítomná aj pri vyššie spomenutých žiarovkách zo štartovacej sady.

Lidl Smart Home: LED svetelný pás
Lidl Smart Home: LED svetelný pás

Svetelný pásik je k dispozícii na e-shope Lidl za cenu 19,99 EUR. Je tiež kompatibilný so systémom Google Home.

SILVERCREST Senzor pohybu

Senzor pohybu je maličká krabička, ktorá dokáže narobiť veľa hluku. Doslova. Ide o malé zariadenie štvorcového tvaru s dĺžkou steny približne 6,5 centimetra. Jeho inštalácia je, rovnako ako pri iných Lidl Smart Home zariadeniach, veľmi jednoduchá.  Opäť všetko prebieha prostredníctvom aplikácie Lidl Home.

V nej si opäť len kliknete na ikonku pre pridanie zariadenia a v kategórii „Senzory“ vyberiete možnosť „Pohybový senzor“. To je všetko. Senzor potom umiestnite niekde, kde vám to vyhovuje.

Hoci je senzor naozaj malý, disponuje infračerveným senzorom s dosahom až 10 metrov a funguje naozaj spoľahlivo. Pri zistení pohybu vám prostredníctvom aplikácie vo vašom telefóne pošle notifikáciu o zaznamenanom pohybe a upozorní vás naozaj dlhým a výrazným vibrovaním vášho telefónu, ktoré rozhodne neprepočujete. Upozorní vás takisto pri neoprávnenej manipulácii či slabej batérii.

Lidl Smart Home: Senzor pohybu
Lidl Smart Home: Senzor pohybu

Senzor je poháňaný malou batériou s 3V napätím, ktorú v prípade potreby jednoducho vymeníte. Súčasťou senzora je aj praktický držiak, ktorý môžete pripevniť na stenu skrutkami alebo ho nalepiť vďaka samolepiacej ploche. Senzor sa od držiaku ľahko oddeľuje, nemusíte ho teda pri každej manipulácii znovu lepiť alebo skrutkovať. Senzor však funguje spoľahlivo aj vtedy, keď ho jednoducho položíte tam, kde vám to práve vyhovuje.

Počas testovania u nás v redakcii bol umiestnený pri vchodových dverách a upozornil nás na každý jeden pohyb, ktorý zaznamenal. Aby sme sa však vyhli ustavičným notifikáciám, skryli sme ho za prekážku. To mu však v jeho práci absolútne nevadilo a na pohyb upozorňoval aj naďalej. Ak teda jeho služby v určitých chvíľach nepotrebujete, zapnite mu v aplikácii režim offline.

Cena pohybového senzoru predstavuje 9,99 EUR.

SILVERCREST Dverový a okenný senzor

Dverový a okenný senzor pracuje na rovnakom princípe ako vyššie spomenutý senzor pohybu. V tomto prípade sa však lepí priamo na dvere alebo okno. Držiak s lepiacou plochou sa dá takisto odnímať, aby ste mohli v prípade potreby zariadenie reštartovať alebo mu vymeniť batérie. .

V aplikácii si opäť cez ikonku pre pridanie zariadenia a sekciu „Senzory“ vyberiete možnosť „Dverový a okenný senzor“ a zvyškom nastavení vás už prevedie samotná aplikácia. Vašou úlohou bude len zariadenie prilepiť na okno alebo dvere tam, kde vám to vyhovuje.

Lidl Smart Home: Dverový a okenný senzor
Lidl Smart Home: Dverový a okenný senzor

Prostredníctvom tohto senzoru môžete mať vždy pod kontrolou stav okien a dverí aj vtedy, keď sa práve nenachádzate doma. Senzor vás tak upozorní na to, keď dvere či okná zabudnete zatvoriť alebo vtedy, keď ich niekto nežiadane otvorí, či už ide o cudziu osobu alebo vaše malé zvedavé dieťa. Takisto disponuje alarmom pri neoprávnenej manipulácii a odolnosťou na úrovni IP21.

Cena dverového a okenného senzoru: 11,99 EUR.

Technológia ZigBee

Všetky vyššie spomenuté zariadenia fungujú na bezdrôtovom štandarde Zigbee 3.0. Za posledné roky sa domáca automatizácia presunula z nezávislých systémov fungujúcich samostatne na integrované zariadenia, ktoré sú riadené centrálnou jednotkou. Idea Smart Home je čoraz obľúbenejšia a populárnejšia. Určite máte doma aj vy nejaké smart zariadenie, ktoré ovládate prostredníctvom svojho smartfónu. ZigBee teda predstavuje technológiu, ktorá všetky tieto zariadenia dokáže spojiť do jednej siete, inak povedané, aby si všetky zariadenia rozumeli, potrebujú „komunikovať“ v jednotnom jazyku – a tým je práve ZigBee.

Ide teda o bezdrôtovú technológiu, ktorá bola vytvorená ako otvorený globálny štandard slúžiaci na nízkonákladovú a nízkoenergetickú bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami.

O Lidl Smart Home

V portfóliu Lidl nájdete mnoho Smart Home však nájdete oveľa viac zariadení do vašej inteligentnej domácnosti. Ich kompletný zoznam nájdete na stránke e-shopu Lidl.

Po niekoľkotýždňovom testovaní týchto produktov však môžem povedať, že ma produkty Lidl Smart Home naozaj veľmi milo prekvapili a prekonali moje spočiatku skeptickejšie očakávania. Všetko fungovalo ako hodinky, na prvý pokus, bez akýchkoľvek problémov. Aplikácia je tiež tvorená veľmi jednoducho, prehľadne a intuitívne.

Ak teda túžite po doladení domova smart zariadeniami, no ceny ostatných výrobcov vás odrádzajú, pokojne siahnite po Lidl Smart Home, ktorý sa od drahšej konkurencie funkčne nijako nelíši. Set, ktorý sme mali v redakcii na testovanie, bol v celkovej hodnote 108,96 EUR. Čo je veľmi slušná cenovka vzhľadom na to, že sme mali k dispozícii štartovaciu sadu, LED pásik, pohybový senzor a dverový a okenný senzor, nemyslíte?

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať