Česi šokujú svet: Majú špičkový protinádorový liek mitoDFO, ktorý zabraňuje metastázovaniu

Vedecký tím z Česka vyvinul novú protinádorovú látku mitoDFO, ktorá zabraňuje metastázovaniu, informoval server Novinky.cz. Podľa dostupných informácií má látka využívať toho, že nádorové bunky potrebujú viac železa. Spracovanie železa preto zablokujú, čím zabránia jeho ďalšiemu rastu.

Objav českého tímu sa už objavil v prestížnom žurnále Cancer Reasearch. Výskumníci zároveň požiadali o pridelenie patentu v EÚ, aj v USA.

Vedci sú presvedčení, že ich prístup zacielenia liečby na mitochondrie a následného narušenia metabolizmu železa predstavuje úplne nový prístup, ktorý podstatne redukuje rast nádorov. Okrem spomalenia rastu nádorov má látka výrazným spôsobom redukovať aj ich schopnosť metastázovať. Vedecký tím má za sebou úspešný test na laboratórnych myšiach.

mitoDFO
Ako funguje mitoDFO

mitoDFO a železo

Látka mitoDFO (mitochondriálne cielený deferoxamin) dokáže cielene pôsobiť len na nádorové bunky. Využíva totiž metabolickú odlišnosť nádorových buniek od tých zdravých. Na tie totiž vôbec nemá vplyv.

TIP REDAKCIE
6 rokov starý Fairphone 2 dostane aktualizáciu na Android 10

Výskumníkov teraz čakajú ďalšie fázy testovania na viacerých zvieratách a následne aj na ľuďoch. Cesta pred schválením je teda ešte veľmi dlhá, no už teraz to vyzerá na veľmi solídny posun vpred.

Total
2K
Zdieľaní
Total
2K
Zdieľať