Simulátor COVID-19? Vedci vyvinuli vírus, ktorý sa šíri medzi smartfónmi s Bluetooth

Šírenie je možné sledovať v reálnom čase.

Pandémia je tu s nami už pomerne dlho a človek by si povedal, že o jej šírení vieme už takmer všetko. To môže byť sčasti pravda, no na dodatočné dáta sa miesto nájde vždy. Presne to ponúka nový, pomerne kuriózny výtvor vedcov z University of Queensland, University of Melbourne a Massachusetts Institute of Technology, inak aj MIT.

O čo ide? Vedci vytvorili doslova repliku koronavírusu. Nešíri sa však medzi ľuďmi, ale smartfónmi s Bluetooth, píše Android Authority.

Princíp je pomerne jednoduchý a dá sa prirovnať k pandémii COVID-19. Virtuálnym vírusom sa môže nakaziť každý smartfón s Bluetooth. V prípade nákazy sa v danom zariadení zanechajú tokeny, ktoré sa následne replikujú a šíria do ostatných smartfónov. Vedci dokonca mysleli aj na inkubačné doby a miery infekčnosti, ktoré môžu byť pri každom smartfóne odlišné.

Je teda zrejmé, že ak užívateľ nechce, aby sa jeho smartfón nakazil, musí ho ponechať v bezpečí domova. Aj toto môže byť priamo prirovnané k opatreniam, ktoré majú podporiť boj proti reálnemu COVID-19.

Galaxy S21+ a Galaxy S21 Ultra

Šírenie vírusu sa môže sledovať v reálnom čase

Keď už vieme, o čo ide, je čas na otázku, prečo vôbec niečo také vzniklo? Aj v tomto prípade je odpoveď veľmi jednoduchá – vedci môžu podrobne sledovať, akou rýchlosťou a v akom rozsahu sa vírus šíri, pričom získané dáta môžu byť neskôr použité na pomoc v snahe o utlmenie pandémie.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Xiaomi na Slovensku spúšťa mobilné platby cez Mi Band 6 NFC

Dá sa dokonca povedať, že virtuálny vírus oproti tomu skutočnému ponúka jednu veľmi významnú výhodu, a to, že sa “počty nakazených” dajú sledovať v reálnom čase. To pri skutočnom koronavíruse jednoducho nie je možné.

Total
36
Zdieľaní
Total
36
Zdieľať