Tesla Model S

Popularita tradičných automobilov v Nórsku rapídne klesá. Nahrádzajú ich elektromobily

Pripisujú si viac ako 50-percentný podiel.

Automobilom so spaľovacími motormi v Nórsku pomaly odzváňa. Aktuálne sa má takýchto vozidiel na pôde severskej krajiny predať len hŕstka za mesiac. Naopak, popularita elektromobilov rastie doslova raketovým tempom.

Nórsko, čo sa elektromobility týka, je jednou z najinovatívnejších krajín vôbec. Už v roku 2025 majú byť všetky nové automobily na trhu plne elektrické. Dramatický vzostup elektromobilov v Nórsku bol zaznamenaný aj minulý rok, kedy si tieto vozidlá pripisovali až 54-percentný podiel na trhu, píše Electrek.

elektromobil tesla
Foto: Tesla

Elektromobily v Nórsku idú ako teplé rožky

Čo sa týka áut na benzín či diesel, tých sa napríklad minulý mesiac predalo menej ako 1 500, čo jasne značí ich postupný pád. Väčšej popularite sa tešili hybridné automobily, ktorých sa predalo 5 244 modelov (34,2-percentný podiel na trhu), a plne elektrické vozidlá, ktorých sa predalo 8 618 modelov (56,2-percentný podiel na trhu).

TIP REDAKCIE
Nevídaná MEGA akcia: Windows 11 v hodnote 150 € úplne zadarmo!

Vyzerá to, že počas tohto roka podiel elektrických vozidiel na trhu bude ešte väčší ako minulý rok. V rovnakom období minulého roku si pripisovali 50,5-percentný podiel, tento rok je to o 2,3 % viac. Ak si Nórsko dokáže toto tempo udržať, niet pochýb, že sa jej nastavený cieľ podarí splniť.

Nie každá krajina však postupuje takou rýchlosťou, ako Nórsko. Mnohí analytici predpokladajú, že podiel elektromobilov na globálnom trhu do roku 2030 nepresiahne hranicu 30 %.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať