xiaomi

Xiaomi potvrdzuje vstup na trh s elektromobilmi, preinvestuje 10 miliárd USD

Vstup spoločnosti Xiaomi do sveta elektromobilov bol doposiaľ len predmetom špekulácií. Tým je však koniec. Čínsky výrobca spotrebnej elektroniky potvrdzuje, že bude naozaj vyvíjať batériové elektrické vozidlá.

Xiaomi pre tieto potreby založí dcérsku spoločnosť, na ktorej čele bude stáť súčasný generálny riaditeľ spoločnosti Lei Jun. Do výroby v najbližšom desaťročí výrobca investuje 10 miliárd dolárov.

Viac podrobností plánuje Xiaomi zverejniť neskôr. Jeho elektromobily by však mali byť dostupné aj na medzinárodnom trhu. Hoci Xiaomi patrí medzi najväčších výrobcov smartfónov, úspešne predáva aj iné typy spotrebnej elektroniky.

Najmä na domácom trhu v Číne si môžete od Xiaomi zakúpiť takmer všetko, od robotických vysávačov, televízorov cez kolobežky, smart osvetlenie až po napríklad varič ryže. Časť z týchto zariadení sa predáva aj u nás a na iných trhoch mimo Číny.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Zomrel herec James Michael Tyler († 59). V seriáli Priatelia hral Gunthera
xiaomi
Foto: Xiaomi

Preskočiť zo smartfónov a inej „drobnej“ elektroniky rovno na autá je možno odvážne, no nie úplne ojedinelé. Xiaomi chce držať krok s konkurenciou. Rokovania s automobilkami o produkcii elektromobilov údajne vedie Huawei, hlavný konkurent Xiaomi na trhu v Číne.

Aj o spoločnosti Apple sa hovorí, že poškuľuje po elektromobiloch. Už len stačí počkať, kedy sa do tohto klubu pridá aj Samsung a boj o zákazníka na novom fronte môže začať.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa spoločnosti, ktoré sa preslávili výrobou smartfónov, presadia medzi tradičnými automobilkami, ktoré sa éru elektromobilov postupne čoraz viac transformujú.

Taký Volkswagen sa chce na americkom trhu dokonca premenovať na „Voltswagen“. Automobilka tento plán zatiaľ nepotvrdila, no podľa zdrojov nemá ísť o žart, aj keď to tak na prvý pohľad vyzerá.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať