HDD sa neplánujú vzdať: Seagate chce 100 TB kapacitu

Kapacita pevných diskov bude výrazne rásť.

Na trhu sú čoraz populárnejšie SSD disky. Sú rýchlejšie, menšie a bez mechanických súčiastok, ktoré by sa mohli opotrebovať. Ich kapacity však zatiaľ nedobehli staršie HDD a tak skoro sa to pravdepodobne ani nestane. Vyplýva to z informácií spoločnosti Seagate na desať rokov dopredu.

Len nedávno sa na trh dostali 20 TB modely, ktoré samé o sebe ponúkajú viac než dostatok miesta pre drvivú väčšinu užívateľov. Tam však spoločnosť nekončí.

Kapacity pevných diskov sa výrobcom darilo zvyšovať dvoma spôsobmi. Pridávali platne a postupne zahusťovali zápis dát. Bohužiaľ, aj fyzika má svoje limity, na ktoré už niektorí výrobcovia narazili. Viac platní sa do 2,5“ a 3,5“ diskov nezmestí, museli preto prísť s novým riešením.

Inžinieri nezaspali na vavrínoch a vyvinuli technológiu HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording), ktorá stopu v mieste zápisu zahrieva laserom, vďaka čomu vzniká výrazne stabilnejšie prostredie pre zmenu magnetickej polarizácie, píše server živě.cz.

Kapacita pevných diskov neustále rastie.

50 TB HDD do 2025, 100 TB do 2030

Seagate si je istý, že do desiatich rokov bude schopný ponúknuť HDD s kapacitami približne 100 TB. Najskôr síce hovorila, že sa jej to podarí do roku 2025, nakoniec však svoje odhady upravila a rovnakú hodnotu očakáva v roku 2030. Do piatich rokov by sme však mali spoznať 50 TB disk, čo tiež nie je úplne na škodu.

Spoločnosť chce tiež zvýšiť rýchlosť diskov a znížiť ich latenciu, čo by mohlo pomôcť pri držaní kroku s SSD diskami. Ich hlavnou výhodou však aj naďalej ostane neprekonateľná cena za 1 TB, ktorej SSD disky zatiaľ nevedia konkurovať.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať