Sčítanie obyvateľov 2021: 14 otázok, ktoré sa vás opýtajú

Sčítať sa môžete cez web alebo mobilnú aplikáciu.

Dnešným dňom na Slovensku začalo sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Sčítanie obyvateľov 2021 vôbec prvýkrát v histórii Slovenska je plne elektronické. Založené je na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov. Na sčítanie máme celkom 6 týždňov, skončí tak 31. marca. K dispozícii bude aj asistované sčítanie, ktoré začne v apríli a skončí v októbri.

Elektronický formulár so 14 otázkami nájdete na webovej stránke scitanie.sk, kde na vás čaká 14 rýchlych otázok. Rovnako tak máte k dispozícii aj mobilnú aplikáciu Sčítanie obyvateľov 2021 (SOBD 2021), ktorú nájdete na Google PlayApp Store.

Elektronické sčítanie je podľa hovorkyne pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmíny Stauder absolútne bezpečné, keďže sa každý z nás môže sčítať v pohodlí vlastného domova. Ak by ste chceli s formulárom poradiť, obrátiť sa môžete na telefónne číslo 02 20 92 49 19.

Podľa platných zákonov je povinný sa sčítať každý obyvateľ Slovenska, pod čím sa rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítať sa dokonca musí aj občan , ktorý má na Slovensku obvyklý pobyt. Pri neplnoletých osobách je za sčítanie zodpovedný rodič alebo zákonný zástupca. Do sčítavania sa „prihlasuje“ rodným číslom, vďaka ktorému bude úrad vedieť či ste formulár vyplnili alebo nie. Na konci sčítania si môžete pozrieť zhrnutie a stiahnuť doklad.

Nechcete sa sčítať? Hrozí vám pokuta

Ak tak nespravíte, obec vám môže uložiť pokutu vo výške od 25 do 250 eur, informovala TA3. Cieľom štatistického úradu však nie je obyvateľov pokutovať ale ich k sčítaniu vyzývať. To, že sa niekto nesčítal vie úrad vyhodnotiť na základe iných zdrojov. K dispozícii bude aj asistované sčítanie. To prebehne na kontaktom mieste zriadenom obcou alebo za pomoci mobilného asistenta, o ktorého však treba telefonicky požiadať.

TIP REDAKCIE
Spoločnosť Nothing to roztočí: Budúci rok príde s prvým smartfónom!

Štatistický úrad okrem iného informoval aj o bezpečnosti sčítavania. Všetky poskytnuté údaje budú využité len pre potreby sčítavania. Získané údaje majú byť chránené pred únikom, zneužitím alebo krádežou. Chrániť ich má osobitný bezpečnostný projekt zabezpečujúci optimálny režim ochrany všetkých údajov, ktorý bol vypracovaný špeciálne na účely ochrany osobných údajov pre sčítavanie.

Sčítanie obyvateľov 2021
Sčítanie obyvateľov 2021 začalo dnes.

Sčítanie obyvateľov 2021: Tieto otázky vás čakajú

 1. Aké je miesto Vášho súčasného pobytu?
 2. Mali ste od roku 1980 nepretržitý pobyt v zahraničí v trvaní najmenej 12 mesiacov?
 3. S ktorými osobami bývate v byte v mieste Vášho súčasného bydliska?
 4. Aký je váš rodinný stav?
 5. Koľko živých detí sa Vám narodilo?
 6. Aké je Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie?
 7. Aké je Vaše zamestnanie?
 8. Aká je adresa miesta výkonu Vášho zamestnania?
 9. V akej časovej periodicite dochádzate do zamestnania alebo do školy?
 10. Aký spôsob dopravy využívate pri dochádzaní do zamestnania alebo do školy?
 11. Aká je Vaša národnosť?
 12. Hlásite sa aj k ďalšej národnosti?
 13. Aký je Váš materinský jazyk?
 14. Aké je Vaše náboženské vyznanie?

Formulár je dostupný v slovenskom, maďarskom, rómskom, ukrajinskom, rusínskom, nemeckom, anglickom a francúzskom jazyku. Dobrou správou je aj fakt, že sú prispôsobené aj pre nevidiacich a slabozrakých obyvateľov.

Výsledky sčítania budú dostupné postupne. Základné výsledky pribudnú ešte tento rok, ďalšie prídu v roku 2022 a komplexné výsledky určené pre národnú aj medzinárodnú úroveň budú spracované a publikované najneskôr do roku 2024.

Total
66
Zdieľaní
Total
66
Zdieľať