PlayStation 5 DualSense ovládač má problém: Analógové páčky sa majú pokaziť po 417 hodinách

Ak máte PS4, PS5 alebo Xbox, problém sa týka aj vás.

Všetky technologické novinky trpia prvotnými chybami. Výnimkou nie je ani nová konzola PlayStation 5, resp. konkrétnejšie nový DualSense ovládač. Rastúci počet hráčov totiž začal hlásiť, že sa páčky „hýbu samé“. Podobným problémom trpí napríklad ovládač JoyCon na Nintendo Switch.

Páčka ovládača po prejavení chyby sama posúva kurzor do jedného či druhého smeru, a to bez toho, aby ste sa jej dotkli alebo sa iným spôsobom snažili pohyb vyvolať. Azda ani netreba spomenúť, že takýto problém je pri hraní hier, ktoré vyžadujú presnosť, extrémne nepríjemný.

Sony má podľa predbežných informácií čeliť žalobe zo strany nešťastných hráčov. Technici z iFixit sa preto rozhodli na problém pozrieť bližšie a identifikovať súčiastku, ktorá za to môže.

Aktuálna cena PS5 DualSense na Slovensku

Technik iFixit vo videu rozobral DualSense ovládač a identifikoval príčinu problému. Výsledky analýzy pritom nie sú povzbudivé. Podľa iFixit má PlayStation, Xbox a Nintendo „dlhú históriu porúch, ktorým sa dalo predísť“. Horší je však pohľad do budúcnosti. Podľa iFixit sa má chyba na DualSense ovládači skôr či neskôr prejaviť takmer každému hráčovi.

Ovládač DualSense
Ovládač DualSense ku konzole PlayStation 5

Životnosť DualSense len 417 hodín?

Problémom trpia ovládače DualShock 4, Xbox One, Xbox One Elite a samozrejme aj nový DualSense. Súčiastka, ktorá spôsobuje samovoľný pohyb analógovej páčky má pritom zlyhať v priemere po 400 hodinách odohraných hier. To vôbec nie sú dobré správy, hlavne pri pohľade na ceny jednotlivých ovládačov, ktoré sa dostali tesne pod 70 € za kus.

Spoločnosti sa tiež podarilo identifikovať výrobcu súčiastky objavujúcej sa vo všetkých ovládačoch. Ide o firmu ALPS. Jej riešenie malo byť testované na 2 000 000 cyklov, zatiaľ čo „kliknutie“ páčkou na 500 000 cyklov. Po dlhšom čase sa začne prejavovať opotrebenie potenciometra a pružinového zariadenia, ktoré udržiava páčku presne v strede.

Pri hraní jednej z najobľúbenejších hier súčasnosti, Call of Duty: Warzone, sa životnosť ovládača odhaduje len na 417 hodín. Inými slovami, ak by ste každý deň hrali 2 hodiny, ovládač by ste mohli vymeniť už po 7 mesiacoch. Au.