nokia 1.4

Nokia 1.4 dostala väčší displej aj batériu. Stojí 99 eur

MicroUSB stále žije.

Konzorcium HMD Global myslí aj na nenáročných spotrebiteľov a zákazníkov, ktorí si nemôžu dovoliť drahší smartfón. Absolútny základ v podaní značky Nokia prichádza v novej generácii.

Nokia 1.4 nahrádza Nokiu 1.3, oproti ktorej má väčšiu batériu a displej. Výrobca si za takýto kúsok stále pýta len dvojcifernú sumu, 99 eur.

Čo zákazník za 99 eur získa? LCD obrazovku s HD+ rozlíšením, uhlopriečkou 6,51-palca a pomerom strán 20:9. Kapacita batérie vzrástla na 4000 mAh. Predchodca Nokia 1.3 sa pritom pýšil len 3000 mAh akumulátorom a 5,71-palcovou obrazovkou.

nokia 1.4
Foto: HMD Global

Žiaľ, ani Nokia 1.4 sa nedokázala zbaviť microUSB konektora, ktorý inak objemnú batériu dokáže nabíjať len 5W výkonom. Nabíjanie tak potrvá, no smartfón vydrží na jedno nabitie fungovať minimálne 2 dni.

Dlhej výdrži na jedno nabitie nahráva nenáročný hardvér, hoci si veľká obrazovka asi vypýta svoju podstatnú časť energie. Čipset Qualcomm Snapdragon 215 s grafikou Adreno 308 náročné hry rozhodne nerozbehne, bežné činnosti by ale zvládnuť mal.

Foto: HMD Global

Komunikácia cez aplikácie, surfovanie po internete, fotografovanie… Všetko prebieha pod správou zjednodušenej verzie operačného systému Android 10 Go Edition. Dobrou správou je, že výrobca už teraz pripravuje aktualizáciu na Android 11 Go.

TIP REDAKCIE
Drahé notebooky, drahé príslušenstvo: Apple predáva handričku na displej za 25 €

Základná konfigurácia je reprezentovaná 1 GB operačnou pamäťou a 16/32 GB úložiskom. Dostupný bude aj model s 3 GB RAM a 64 GB pamäťou, uvádza výrobca na svojich stránkach. Miesto sa našlo aj pre microSD karty, smartfón znesie max. 128 GB rozšírenie internej pamäte.

nokia 1.4
Foto: HMD Global

Na zadnej strane smartfónu sa nachádza snímač odtlačkov prstov a okrúhly modul, v ktorom sú umiestnené dva fotoaparáty – 8 Mpx hlavný a 2 Mpx makro snímač. Selfie kamera má 5 Mpx rozlíšenie.

Kvalitu záberov pomôžu vylepšiť softvérové algoritmy Googlu, ktoré sú súčasťou aplikácie fotoaparátu Camera Go. K dispozícii je nočný režim snímania alebo režim pre tvorbu portrétov.

Z ostatnej výbavy môžeme spomenúť dva sloty pre nano SIM karty, WiFi, 3,5 mm audio jack s FM rádiom, GPS či starší Bluetooth vo verzii 4.2. Výrobca pri Nokii 1.4 hlási celosvetovú dostupnosť, konkrétnejší ale nebol.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať