signal

Slabý signál? Speedtest vám ukáže podrobnú mapu pokrytia

Novinka v mobilnej aplikácii.

Obľúbený nástroj na meranie rýchlosti internetového pripojenia Speedtest by Ookla obsahuje po aktualizácii nový, a rozhodne praktický prvok. V mobilnej aplikácii pribudla podrobnejšia mapa pokrytia.

Všetci vieme, ako sa mobilní operátori radi chvália vysokou úrovňou mobilného pokrytia, ktoré je dostupné „pre väčšinu populácie“. V ich mapách ale nemusíte nájsť hluché miesta, na ktoré môžete natrafiť, ak vyrazíte na hory alebo na prechádzku niekde za mestom.

Mapa pokrytia v aplikácii Speedtest by Ookla je relatívne detailná. Dokážete vďaka nej zistiť, aký typ mobilnej siete prevláda v oblasti, v ktorej sa práve nachádzate. Podľa farebnej schémy ľahko identifikujete 2G/3G, LTE a 5G siete.

Speedtest

Mapa je zostavená na základe údajov pochádzajúcich z vykonaných meraní rýchlosti pripojenia. Keďže je Speedtest asi najznámejšou a hojne využívanou aplikáciou na overovanie rýchlosti pripojenia, údaje by mali byť pomerne obsiahle. Softvér ich spriemeruje a podľa toho pokrytie vizualizuje.

TIP REDAKCIE
Telekom: Našu 5G sieť podporuje už 51 zariadení | ZOZNAM

Popri väčších aglomeráciách zobrazuje úroveň pokrytia aj v malých mestách a na vidieku. Takýmto spôsobom sa môžete pozrieť len na mobilné pokrytie. Pokrytie pevným širokopásmovým pripojením pre domácnosti jednotlivých operátorov aplikácia nezobrazuje. Niekedy v budúcnosti by sa to ale mohlo zmeniť.

Podrobnejšia mapa pokrytia sa môže hodiť napríklad pri plánovaní dovolenky alebo skôr pri ceste do prírody, čo je teraz počas pandémie asi najreálnejší scenár. Mapu pokrytia zatiaľ nájdete len v aplikácii pre Android, ktorú si stiahnete bezplatne z obchodu Play.

Ak vás zaujímajú mapy zverejnené operátormi, nájdete ich v odkazoch nižšie.