Nariadenia Automatu: To, v čom štát pri COVID Automate zlyhal, napravili ľudia fantastickou appkou

Na Slovensku už niekoľko dní platí nový COVID Automat, ktorý, ako jeho názov napovedá, automaticky upravuje aktuálne platné nariadenia podľa epidemiologickej situácie. „Na papieri“ by tak mal každý z nás okamžite vedieť, v akom štádiu sa nachádza mesto, v ktorom žije alebo do ktorého sa chystá cestovať.

Teória a prax sú však dve veľmi odlišné veci, čo sa nakoniec ukázalo aj pri interpretácii samotných nariadení. Komunikácia, ktorú štát zanedbal, resp. nepripravil, je základom jednoduchého porozumenia nariadení širokým publikom. Na pomoc však prichádzajú šikovní mladí ľudia, ktorí pripravili jednoduchú, no o to šikovnejšiu aplikáciu Nariadenia Automatu.

Za aplikáciou stoja dvaja mladíci, Andrej Lončík a Milan Ušiak. Práve druhý menovaný na Instagrame prevádzkuje stránku zulaboyy, ktorú momentálne sleduje takmer 80 tisíc ľudí. Svoje publikum sa tak rozhodol veľmi rozumne pozitívne ovplyvniť novým výtvorom.

Nariadenia Automatu
Aplikácia Nariadenia Automatu. Foto: Lukáš Zachar

Nariadenia Automatu: Čo vám aplikácia ukáže

Po otvorení aplikácie si môžete zvoliť okres, pre ktorý chcete zistiť aktuálne platné pravidlá. Po jeho výbere sa vám otvorí nové okno, v ktorom sa hneď navrchu zobrazí aktuálny stupeň COVID Automatu, počet novo nakazených aj celkový počet nakazených.

Následne si môžete pozrieť celkovo 27 kategórií a aktuálny stav. Od povinnosti nosenia rúšok, cez pravidlá pre firmy až po nariadenia týkajúce sa cesty taxíkom. Jednoducho, všetko pokope a prehľadne.

TIP REDAKCIE
Podľa Apple má Android 47-násobne vyššie riziko kontaktu s malvérom. Pripisuje to sideloadingu
Aplikácia Nariadenia Automatu. Foto: Lukáš Zachar

Aplikácia Nariadenia Automatu je aktuálne dostupná len pre smartfóny s operačným systémom Android 5.0 a novším. Verziu pre iOS tvorcovia pripraviť chcú, no hľadajú pre ňu šikovného programátora.

Nám neostáva nič iné, len týmto ľuďom poďakovať za poriadny kusisko dobrej práce. Takáto aplikácia tu mala byť ešte pred uvedením COVID Automatu do praxe. Sme ale radi, že sa k ľuďom nakoniec dostala. Aplikáciu pre Android si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

Čo vy? Nainštalovali ste si ju? Dajte nám v diskusii nižšie vedieť ako sa vám páči.

Total
21
Zdieľaní
Total
21
Zdieľať