USB C

Lightningu zrejme odzvonilo: EÚ má čoskoro zaviesť univerzálny štandard pre nabíjanie

Do 6 mesiacov bude musieť pripraviť a odsúhlasiť právny predpis.

EÚ pravdepodobne už čoskoro zavedie nový zákon týkajúci sa nabíjacích káblov. Parlament hlasoval v pomere 582 ku 40 v prospech nasadenia univerzálneho štandardu pre nabíjanie, informuje server iPhone Hacks.

Boj medzi Lightning a USB-C je povestný a tiahne sa už niekoľko rokov. Podľa najnovších informácií však zrejme už čoskoro skončí. USB-C konektorom je dnes vybavený azda každý Android smartfón a aj pomerne veľká časť malej spotrebnej elektroniky. Naopak, Lightning možno nájsť výhradne v prostredí iPhonov a iPadov.

Európsky parlament sa takmer jednoznačne zhodol v prospech zavedenia univerzálneho štandardu pre nabíjanie. Dôvodov je viacero, no jedným z najväčších stimulov je zníženie množstva elektrického odpadu (e-waste), ktorý vzniká dôsledkom výroby a používania rôznych nabíjacích štandardov.

USB-C zrejme kompletne nahradí Lightning

USB-C > Lightning

Všetky novšie smartfóny s Androidom používajú USB-C kontektor. Apple je tým pádom jediný výrobca, ktorý vo svojich zariadeniach používa vlastnú koncovku. Zavedenie univerzálneho nabíjacieho štandardu by teda ocenila nielen príroda, ale aj my, užívatelia, nakoľko by sme sa doma už nemuseli trápiť s nadbytočným množstvom káblov. Stačil by jeden, ktorý by bol kompatibilný so všetkými zariadeniami.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil MacBook Pro pre rok 2021: Majú 120 Hz displej, šialený výkon a dôležité porty!

EÚ teraz bude musieť do 6 mesiacov pripraviť a odsúhlasiť právny predpis, ktorý by výrobcov donútil používať jeden spoločný štandard.

Podľa Apple by tento krok “brzdil inováciu”

K záležitosti sa dokonca vyjadril aj Apple, podľa ktorého by takéto zjednotenie predstavovalo brzdu pre inovácie. “Veríme, že regulácia, ktorá vynucuje používanie jedného konektora naprieč všetkými smartfónmi, skôr brzdí inováciu, než podporuje,” povedal Apple pre Financial Times. “Dúfame, že komisia bude aj naďalej hľadať riešenie, ktoré nebude obmedzovať schopnosť priemyslu inovovať a prinášať spotrebiteľom nové technológie.”

Total
31
Zdieľaní
Total
31
Zdieľať