Elon Musk: Vesmírny internet Starlink tento rok zrýchli na 300 Mbps, odozva klesne na 20 ms

Vesmírny internet, ktorý SpaceX buduje za pomoci satelitov Starlink, sa má tento rok dočkať poriadneho vylepšenia. V odpovedi na príspevok na Twitteri o tom informoval šéf SpaceX, Elon Musk.

Potvrdil, že sa rýchlosť zvýši na 300 Mbps, čo je oproti súčasným rýchlostiam pohybujúcim sa v rozmedzí od 50 do 150 Mbps celkom slušné zrýchlenie. Výrazne by sa mala znížiť aj odozva. Tá dnes dosahuje do 40 ms, v priebehu roka má klesnúť na 20 ms.

Starlink terminál
Terminál nutný pre využitie internetu od Starlink.

Starlink momentálne prevádzkuje beta test v niekoľkých krajinách. Na Slovensko by sa podľa informácií z webu spoločnosti mal dostať už v priebehu 2022. Musk tvrdí, že SpaceX chce väčšinu Zeme pokryť do konca tohto roka.

Nasvedčuje tomu aj tempo vypúšťania nových satelitov na obežnú dráhu. Nachádza sa na nej už vyše tisíc satelitov, ďalšie tisícky len plánujú vyniesť. Nachádzať sa budú v rozličných výškach. Tie vo výške 540 až 570 kilometrov nad Zemou budú pokrývať väčšiu oblasť, no budú pomalšie. Na nižšej obežnej dráhe vo výške 335 až 345 km má byť 7,5 tisíc satelitov schopných poskytnúť vyššiu rýchlosť pripojenia.

TIP REDAKCIE
Sony chce žalovať firmu, ktorá predáva bočné kryty na PlayStation 5

Vesmírny internet si v beta teste pochvaľujú hlavne tí zákazníci, ktorí žijú v menej zaľudnených oblastiach a až doteraz sa museli spoliehať na pomalé DSL. SpaceX sa pokúša získať povolenia na vynesenie 30 tisíc satelitov.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať