Trump neodchádza potichu: Huawei zrušil už udelené licencie, Intel a ďalší majú smolu!

Spojené štáty americké pod vedením stále aktuálneho prezidenta Donalda Trumpa s potrestaním Huawei zatiaľ neskončili.

Spojené štáty americké pod vedením stále aktuálneho prezidenta Donalda Trumpa s potrestaním Huawei zatiaľ neskončili. Vyplýva to z informácií agentúry Reuters, ktorá zistila, že USA odmietli desiatky žiadostí o licencie od firiem, ktoré Huawei chceli dodávať komponenty alebo produkty. Desiatky ďalších mali zrušiť.

Trumpova administratíva si na Huawei „zasadla“ ešte v máji 2019, keď firmu zaradila na čierny zoznam, čo americkým firmám znemožnilo obchodovať s čínskym gigantom. Huawei tak bez licencií nemôže nakupovať komponenty, produkty či služby od amerických firiem, čo sa odrazilo na konkurencieschopnosti Huawei.

Administratíva však niektorým spoločnostiam vydala licencie. Medzi nimi sa nachádzal napríklad Intel a dokonca aj Qualcomm. Pri ňom však USA požadovali, aby Huawei dodával len také čipy, ktoré podporujú maximálne 4G. 5G čipy povolené neboli.

To, že sa situácia môže rýchlo obrátiť odhaľujú nové informácie, podľa ktorých mal licenciu stratiť nielen Intel, ale aj spoločnosť Kioxia vyrábajúca pamäťové čipy. USA mali celkovo zrušiť 8 vydaných licencií a odmietnuť takmer všetky zo 150 žiadostí.

TIP REDAKCIE
Ľudia v roku 2021 strávili používaním aplikácií rekordné množstvo času

Nové pravidlá majú podľa Reuters hovoriť o tom, že licencia sa nevzťahuje na produkty, ktoré sú schopné podporovať 5G. To pre Huawei predstavuje obrovský problém. Nemá totiž prístup ku dostatočne moderným a výkonným procesorom.

Svoje riešenie – Kirin – vyrábať kvôli chýbajúcim licenciám so spoločnosťou ARM nemôže. Rovnako si nemôže ani nakúpiť procesory Snapdragon, MediaTek alebo iné. Huawei síce koncom minulého roka hovoril o získaní licencie na 4G čipy od Qualcommu, teraz je otázne či to ešte platí.

Jedno je však isté. Čínska firma sa trápi a zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa to malo tak skoro zmeniť. Pripomeňme, že kvôli sankciám musela predať svoju dcérsku firmu Honor, ktorá už vďaka novým majiteľom americké technológie používať smie.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať