Séria Samsung Galaxy S: História najúspešnejších Android smartfónov

Rad Galaxy S od Samsungu môžeme brať ako výkladnú skriňu technológií, pretože diktoval tempo mobilnému trhu v posledných jedenástich rokoch.

Rad Galaxy S od Samsungu môžeme brať ako výkladnú skriňu technológií, pretože sa, nielen významnou mierou podpísal pod vzostup značky, ktorá je dlhodobo na špici, ale aj diktoval tempo mobilnému trhu v posledných jedenástich rokoch. V rade Galaxy S môžeme spätne vypozorovať významné míľniky, ktoré ovplyvnili budúce stratégie či dokonca smerovanie celého mobilného trhu.

Galaxy S Dal základ budúcim generáciám

Prvý model radu Galaxy S sa datuje do roku 2010, a už vtedy mal smartfón na čom stavať. Užívateľom sa páčil najmä veľký štvorpalcový Super AMOLED displej so živými farbami, ktorého digitizér bol priamo integrovaný do displeja. A to Samsungu umožnilo odštartovať trend postupného zoštíhľovania smartfónov. Už vo svojej dobe navyše išlo o jeden z najtenších smartfónov na trhu.

Galaxy S sa už vo svojej dobe stal výkladnou skriňou smartfónov od Samsungu, ktorý dokazoval, že to výrobca s veľmi dobre vybavenými smartfónmi myslí naozaj vážne. Smartfón lákal, na svoju dobu, výkonným 1 GHz procesorom, stabilnejším Bluetooth 3.0 či natáčaním HD videí (1 280 × 720 pix) so snímkovou frekvenciou 30 fps. Video bolo pri smartfóne natoľko zásadnou a revolučnou súčasťou, že bol Galaxy S vôbec prvým smartfónom na trhu, ktorý dostal certifikáciu kodeku DivX HD.

Galaxy S IIZnovu a tentoraz ešte lepšie

Na jednoznačný úspech Galaxy S o rok neskôr nadviazal Galaxy S II. Výrobca vylepšil niektoré nedostatky, ktoré boli skoršej generácii vytýkané, a aj vďaka tomu bol smartfón ako prvý zástupca radu Galaxy S hodnotený ako najlepší smartfón roka (veľtrh MWC 2012). Smartfón zostal verný hranatejším tvarom a plastovej konštrukcii, aj po rokoch má však stále svoje čaro. Do výbavy dostal väčší 4,3″ Super AMOLED Plus, u ktorého sa medzigeneračne vylepšila ostrosť.

Pri smartfóne sme videli aj náznaky modelového radu Galaxy Note, pretože displej ste mohli ovládať aj obyčajnou ceruzkou! Výkon zaistil výkonnejší dvojjadrový procesor, rýchlejšiu odozvu systému si vzala na starosť 1 GB operačná pamäť. Smartfón povýšil natáčanie videí na novú úroveň, v rade Galaxy S sa totiž vôbec po prvýkrát objavila možnosť natáčania Full HD videí, ktoré ste si mohli cez MHD redukciu prehrať aj na televízore v obývačke.

Galaxy S IIIKeď hranaté smartfóny načas vyšli z módy …

Kým až doteraz sa obľube tešili hranaté smartfóny, uvedenie Galaxy S III znamenalo veľkú zmenu vo vnímaní dizajnu. Do popredia sa dostali jemnejšie kontúry a príjemné zakrivenie bokov a rohov smartfónu pripomínajúce okruhliak, čo znamenalo, že ste hneď na prvý pohľad spoznali, s akým smartfónom máte tú česť. Smartfón bol stále príjemne tenký a vôbec prvýkrát ponúkol ešte väčší 4,8″ AMOLED displej s, u smartfónov doteraz nevídaným, HD rozlíšením.

Na zmeškané udalosti a notifikácie upozorňovala stavová LED dióda, vymeniteľná batéria sa vôbec prvýkrát prehupla cez métu 2 000 mAh. Pod krytom boli navyše prichystané pinky, na ktoré ste mohli pripevniť dokúpenú nabíjaciu cievku určenú pre bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi. Smartfón ste teda mohli už v roku 2012 bezdrôtovo nabíjať bez potreby nejakého špeciálneho krytu. Okrem vydania menšej verzie Galaxy S III Mini stojí za zmienku aj fakt, že práve v roku 2012 môžeme vysledovať prapôvodcu hlasového asistenta Bixby. Len s tým rozdielom, že sa vtedy ešte volal S Voice.

Galaxy S4Stávka na snímače a systémové gestá

Spolu s prechodom na vizuálne prehľadnejšie arabské číslice sa do radu Galaxy S dostalo Full HD rozlíšenie displeja, ktoré je aj dnes brané ako akýsi mobilný „štandard“ v kvalite zobrazovania. Modem smartfónu si vôbec po prvýkrát poradil s LTE sieťami, a aj tie v dnešnej „5G-ready“ dobe berieme ako absolútnu samozrejmosť. Väčší výkon smartfónu doplnila ešte väčšia 2 GB operačná pamäť či bohatá senzorová výbava obsahujúca barometer, teplomer a vlhkomer.

Smartfón ponúkol aj zaujímavú hardvérovú nadstavbu, skoro to vyzeralo, že vás sleduje na každom kroku. Ak ste sa na displeji pozerali aj vtedy, kedy mal po stanovenom intervale zhasnúť, automaticky sa podsvietenie displeja predĺžilo. Ak ste priblížili prst k displeju, mohli ste si napríklad v galérii zobraziť náhľad albumu plného fotografií. A to je vlastne základný princíp toho, ako dnes funguje dotykové pero S Pen. Zo smartfónu bol následne odvodený zmenšený Galaxy S4 mini aj fotograficky ladený Galaxy S4 Zoom. Išlo prakticky o fotoaparát s 10x optickým zoomom, na ktorého prednú stranu bol „prilepený“ smartfón.

Galaxy S5Vzostup významu biometrie a zvýšenej odolnosti

Kým až doteraz sa o zvýšenej odolnosti smartfónov príliš nehovorilo, od generácie Galaxy S5 sa zvýšená odolnosť (konkrétne vtedy ešte IP67) stala jedným z kľúčových kritérií pri výbere nového smartfónu. U smartfónov sa tiež vo väčšej miere začala riešiť bezpečnosť uložených dát a zabezpečený prístup k smartfónu, čo dalo vzniknúť čítačke odtlačkov prstov integrovanej do domovského tlačidla. Na chrbte sa novo objavil snímač srdcového tepu.

Vôbec prvýkrát bolo vidieť väčšie úsilie pri využití princípu AMOLED displeja pre úsporu batérie. Konkrétne Ultra úsporný režim dokázal prefarbiť prostredie do čiernobiela, čím pomerne dosť výrazne ušetril spotrebu energie. A ani dnes na trhu nie je veľa smartfónov, ktoré by užívateľom ponúkli podobnú možnosť úspory energie bez výrazného obmedzenia funkcií smartfónu. V dnešnej dobe 4K televízorov, ktoré pomaly nahrádzajú 8K modely, stojí za povšimnutie aj fakt, že práve piata generácia z roku 2014 ako prvá z radu Galaxy S ponúkla natáčanie videí v rozlíšení 4K.

Galaxy S6 / Galaxy S6 EdgeStávka na zakrivený displej sa vyplatila

Významným míľnikom modelového radu Galaxy S je prechod na zakrivený displej. Samsung tým ukázal svoju technologickú dominanciu, takže ste špičkové topmodely značky spoznali už na prvý pohľad. Išlo o natoľko zásadnú novinku, že podobné displeje začali čoskoro používať aj ďalší výrobcovia. Smartfón so zakriveným displejom sa navyše držal ďaleko lepšie, než smartfón s rovným panelom. Kvôli konzervatívnym používateľom boli obe verzie smartfónov ponúkané súčasne.

Smartfóny s bočným zakrivením ponúka Samsung aj dnes, čo platí aj o kombinácii skla a kovu, ktorá sa prvýkrát objavila práve u radu Galaxy S6. Mala za následok aj to, že batéria musela byť pevne integrovaná vnútri smartfónu. Inými slovami, ako vyzerá dnešný moderný smartfón, vďačíme veľkou mierou práve radu Galaxy S6. Samsung u smartfónov použil Super AMOLED s vyšším rozlíšením 2 560 × 1 440 pix, ktoré po niekoľko nasledujúcich rokov nastavilo nový zobrazovací štandard. Ukázal sa tiež hlad po väčšom výpočtovom výkone a energetickej efektivite, takže sa smartfóny mohli pýšiť osemjadrovým čipsetom a 3 GB operačnou pamäťou.

Galaxy S7 / Galaxy S7 EdgeKvalitnejší fotoaparát, ešte vyššia odolnosť

Aj o rok neskôr stavil Samsung na dve veľkosti tela, základný model osadil rovným, „Edgový“ model zase veľkým 5,5″ zakriveným Super AMOLED displejom. Siedma generácia sa niesla v znamení zlepšovania, zvýšená odolnosť povýšila na IP68, Dual Pixel fotoaparát ponúkol rýchlejšie a presnejšie ostrenie, a tiež väčšiu kvalitu fotiek urobených za horšieho osvetlenia.

Siedma generácia Galaxy S sa podpísala aj pod režim Always On Display, výkonnejší čipset doplnila 4 GB RAM. Batéria prvýkrát prekonala métu 3 000 mAh, navyše ju bolo možné vôbec prvýkrát dobiť bezdrôtovo zrýchlenou formou. Za pol hodiny ste tak dobili 60 % kapacity batérie. Medzi ďalšie významné novinky patrí podpora Vulkan API pre kvalitnejšie a energeticky efektívnejšie spracovanie grafických dát pri hraní mobilný hier či mobilné platby Samsung Pay, ktoré si práve u radu Galaxy S7 odbili svoju premiéru.

Galaxy S8Položil základ displejov Infinity

Módne trendy boli neúprosné, a tak u ôsmej generácie radu Galaxy S prvýkrát zmizli fyzické tlačidlá pod displejom. Nahradili ich softvérové ​​ovládače, takže sa displej mohol roztiahnuť na väčšinu čelnej strany. Dostal názov Infinity (Samsung ho používa dodnes), a tentoraz bol panel dvakrát zakrivený u oboch súbežne ponúkaných smartfónov – Galaxy S8 a Galaxy S8+. Displej väčšieho variantu smartfónu vôbec po prvýkrát prekonal magickú hranicu šiestich palcov.

Čítačka odtlačkov sa dostala na chrbát smartfónu, biometrické overenie na prednej strane smartfónu však nevymizlo. Nad displejom bol pripravený skener očnej dúhovky. Prechod na novú platformu znamenal aj začiatok éry univerzálneho konektora USB-C. O výpočtový výkon sa v Európe staral 10nm čipset Exynos 8895, vo výbave sa novo objavila podpora Bluetooth 5.0 aj desktopového režimu DeX. Stačilo smartfón vložiť do dokovacej stanice, pripojiť k nej monitor, klávesnicu a myš, a mali ste pred sebou prostredie, ktoré dokázalo nahradiť bežnú kancelársku prácu na počítači či notebooku.

Galaxy S9 / Galaxy S9+Fotenie s variabilnou clonou

Kým medzi siedmou a ôsmou generáciou boli vidieť zmeny už na prvý pohľad, medzi Galaxy S9 a Galaxy S8 sa najviac zmien odohralo vnútri. Stereoreproduktory dodala spoločnosť AKG audio, k spodnému reproduktoru sa pri hraní pridával aj ten nad displejom. Fotoaparát na zadnej strane mal k dispozícii variabilnú clonu, ktorá sa dokázala prispôsobiť veľmi dobrým aj naopak horším svetelným podmienkam. Superspomalené videá mali snímkovaciu frekvenciu 960 fps, selfie kamera dokázala vytvoriť vašu digitálnu podobizeň pre použitie v smartfóne (AR Emoji). Čítačka odtlačkov prstov sa zase dostala doprostred chrbta, aby bola lepšie hmatateľná. Smartfón sa naučil nové Inteligentné skenovanie, ktoré využívalo skenovanie očnej dúhovky súbežne so skenovaním tváre.

Galaxy S10e / Galaxy S10 / Galaxy S10+Lepší výber z troch modelov

Za radom Galaxy S9 urobil Samsung hrubú čiaru, takže z tohto pohľadu pôsobil rad Galaxy S10 ako veľmi výrazná revolúcia. Počet základných modelov narástol na tri, pričom Samsung do ponuky pridal ešte zmenšený model, ktorý zdieľal väčšinu hardvéru so svojimi súrodencami, lenže bol o dosť kompaktnejší. Displeje Super AMOLED podporovali HDR10+, selfie kamera bola súčasťou displeja, čo de-facto odštartovalo trend displejových „priestrelov“.

Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10 (FOTO Lukáš Zachar)

Na chrbte boli pripravené až tri objektívy, u Galaxy S10+ bola selfie kamera duálna, takže ste mali k dispozícii až päť fotoaparátov, ktoré dokázali (na prednej i zadnej strane) nahrávať videá v rozlíšení až 4K. Variabilná clona zostala, pribudla k nej duálna optická stabilizácia aj celá kopa fotografických režimov, napr. nočný režim a postupom času aj populárne Single Take. Čítačka odtlačkov prstov sa v ultrazvukovej podobe dostala priamo pod displej, takže bola vždy rýchlo k dispozícii, a to aj v režime Always On. Smartfóny dostali ešte výkonnejší čipset, 8GB operačnej pamäte alebo funkciu Wireless PowerShare, ktorá z chrbta smartfónu vyčarila podložku pre bezdrôtové dobíjanie ďalších smartfónov či nositeľnej elektroniky. Tesne pred uvedením radu Galaxy S20 sa na trh dostal ešte doplnkový model Galaxy S10 Lite.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra

Galaxy S20 / Galaxy S20+ / Galaxy S20 Ultradohliadnite až na mesiac …

V roku 2020 Samsung vydal nástupnícky rad Galaxy S20, ktorého označenie je vôbec po prvýkrát číselne späté s rokom vydania. Aj tentoraz došlo na tri modely, tentoraz však bol kompaktný topmodel nahradený ešte prerastenejším modelom Ultra. Ten zo všetkých modelov najviac vyčnieval, lebo je osadený 108 MPx fotoaparátom s podporou až 100x Space Zoomu, t.j. hybridného priblíženia. Na smartfónoch tiež bolo možné, v rade Galaxy S vôbec po prvýkrát, natáčať 8K videá.

Samsung Galaxy S20
Samsung Galaxy S20

Samsung aj tentoraz stavil na špičkové displeje Dynamic AMOLED 2X, ktoré sa pýšili podporou 120 Hz obnovovacou frekvenciou pri rozlíšení Full HD+. Ich typické výrazné zakrivenie sa však postupne začalo vytrácať, panely boli rovné len s nepatrným zakrivením krycieho skla na okrajoch.

Galaxy S20 Ultra bol prvý smartfón od Samsungu na Slovensku, ktorý podporoval siete 5G. Výpočtový výkon dodával Exynos 990, maximálna kapacita RAM bola 12 GB, a to pri modeli Galaxy S20 Ultra. Ten tiež dostal batériu s kapacitou 5 000 mAh. Po polročnom pobyte na trhu predstavil Samsung ešte štvrtý model radu Galaxy S20 FE, ktorý sa na Slovensku predáva s čipsetom Exynos 990 (LTE).

Ktorý smartfón radu Galaxy S sa vám páčil najviac? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie!

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať