Čína začala používať análny výter na COVID-19. Nákup zvažovalo aj Slovensko

Stačí zasunúť 2 až 3 centimetre a párkrát potočiť.

Obyvateľov hlavného mesta Číny, Pekingu, momentálne na koronavírus testujú pomocou nového spôsobu odobratia vzorky. Namiesto tradičného nosohltanového výteru začali na zistenie COVID-19 používať análny výter.

Experti pritom iniciatívu chvália. Podľa vedcov má byť takýto test výrazne presnejší. Odhaliť má aj tých ľudí, ktorí sú práve asymptomatickí. Pochopiteľne, názory na takýto spôsob odoberania vzoriek sa líšia. Mnohí sú toho presvedčenia, že nosohltanový odber je dostatočne presný.

V Pekingu sa od 17. januára pretestovali 3 milióny ľudí. Celoplošné testovanie spustil 9-ročný chlapec, u ktorého zistili nákazu koronavírusom. V Číne k spomaleniu šírenia nákazy pristupujú podobne ako na Slovensku. Pri stúpajúcom počte nakazených ľuďoch spúšťajú celoplošné testovania.

Ako prebieha análny výter na COVID-19

Aby bol análny test presný, tyčinka sa musí zasunúť do hĺbky približne 2 až 3 centimetre a musí sa s ňou niekoľkokrát potočiť. Po dvoch pohyboch je odber hotový a vzorka sa vloží do sterilnej nádobky.

Análny výter ako nový spôsob testovania na COVID-19?
Foto: Ministerstvo zdravotníctva (FB)

Podľa Li Tongzhenga z nemocnice You’an v Pekingu dokáže koronavírus výrazne dlhšie prežiť v stolici a tým pádom aj v konečníku než v nose či hrdle. „Zistili sme, že niektorí asymptomatickí pacient sa často vyliečia skôr. O tri až päť dní u nich tradičnou testovacou metodikou koronavírus neodhalíme,“ vysvetľuje.

Vírus však prežíva dlhšie v tráviacom trakte a stolici, čo nám pomáha odhaliť prenášačov oveľa presnejšie“.

Názoru Tongzhenga oponuje výkonný riaditeľ patogénnej biológie v čínskom meste Wuhan, ktoré je označované za miesto, odkiaľ sa pandémia začala šíriť. Podľa neho sú výtery z krku či nosohltana dostačujúce.

O teste uvažovalo aj Slovensko

O nákupe takýchto testov uvažovalo aj Slovensko. Na dnešnej tlačovej konferencii to priznal premiér SR Igor Matovič, ktorý mal telefonovať s výrobcom v Indii. „Dokáže vírus v stolici identifikovať o dva dni skôr ako PCR test,“ povedal premiér. Problémom je fakt, že vírus dokáže zachytiť aj u vyliečeného pacienta.

Total
103
Zdieľaní
Total
103
Zdieľať