Európa zaznamenala významný úspech: Obnoviteľné zdroje energie prekonali fosílne palivá

Európska elektrina bola v roku 2020 o 29 % čistejšia ako v roku 2015.

Európsky kontinent po dlhých rokoch urputnej snahy zaznamenal významný úspech. Obnoviteľné zdroje energie v roku 2020 oficiálne prekonali fosílne palivá, píše The Verge.

Väčší podiel na výrobe elektrickej energie tak po novom majú obnoviteľné zdroje. Konkrétne si minulý rok pripísali až 38-percentný podiel. Oproti fosílnym palivám tak vedú o celé 1 %. Samozrejme, náskok to nie je obrovský, no môžeme očakávať, že rozdiel medzi týmito dvoma zdrojmi sa bude v budúcnosti len zväčšovať. Zvyšné percentá si pripisuje jadrová energia.

Prečo ide o skvelú novinku asi ani nemusíme vysvetľovať. Obnoviteľné zdroje energie sú jeden z najlepších vynálezov ľudskej rasy, nakoľko výrazne šetria životné prostredie a odďaľujú efekty globálneho otepľovania.

Európa má jasný cieľ

Európa má v rámci prechodu na obnoviteľné zdroje energie jasný cieľ. Nedávno prehlásila, že do roku 2030 chce zredukovať emisie oxidu uhličitého na polovicu, pričom východiskovým bodom majú byť údaje z roku 1990. Kompletne ich plánuje eliminovať do roku 2050.

Vedci z Organizácie Spojených národov veria, že pri dodržaní tohto tempa budú klimatické zmeny lepšie kontrolovateľné. Európa však musí poriadne zabrať. Aby splnila svoj ambiciózny cieľ, bude musieť prechod na obnoviteľné zdroje zrýchliť viac ako dvojnásobne.

Obnoviteľné zdroje energie
Zdroj: Pexels – Pixabay

Dominovala veterná a solárna energia

Najväčší nárast v roku 2020 zaznamenala veterná a solárna energia, konkrétne okolo 10 %. Vodná energia stagnovala.

TIP REDAKCIE
Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024

Na druhú stranu, energia z uhlia minulý rok poklesla o celých 20 %, pričom polovicu z tejto hodnoty si má pripisovať práve expanzia veterných a solárnych zdrojov. Zvyšné percentná má údajne na svedomí pandémia COVID-19, s ktorou sa spája značný pokles dopytu po elektrickej energii, a taktiež mierne rastúca popularita zemného plynu. Koniec koncov, výroba energie z uhlia je v porovnaní s rokom 2015 na polovičnej úrovni.

Pomerne drastický pád minulý rok utrpela aj jadrová energia. Reč je o 10-percentnom poklese, ktorý má do značnej miery na svedomí uzatváranie reaktorov vo Švédsku a Nemecku. V najbližších rokoch sa má tento trend rozšíriť do ďalších krajín.

Elektrina je o takmer 30 % čistejšia

Keď si všetky uvedené údaje dáme dokopy, získame veľmi potešujúci výsledok. Európska elektrina bola v roku 2020 o 29 % čistejšia ako v roku 2015. Každá kilowatthodina použitej elektriny si pred piatimi rokmi pripisovala 317 gramov oxidu uhličitého. Dnes už je to len 226 gramov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať