apple watch

Dokážu Apple Watch odhaliť koronavírus? Nové štúdie naznačujú, že áno

Najnovšie štúdie naznačujú, že do širokej škály schopností Apple Watch spadá aj detekcia nákazy koronavírusom, a to ešte pred prepuknutím prvých príznakov.

Apple Watch sú aktuálne jednými z najobľúbenejších inteligentných hodiniek na trhu. Vyznačujú sa nielen svojím unikátnym dizajnom, ale aj kopou užitočných funkcií, vďaka ktorým sú významným členom bohatého ekosystému.

Hodinky však toho zrejme dokážu oveľa viac. Najnovšie štúdie naznačujú, že do širokej škály ich schopností spadá aj detekcia nákazy koronavírusom, a to ešte pred prepuknutím prvých príznakov.

Nákazu dokážu odhaliť 7 dní pred prepuknutím príznakov

O štúdie sa postarala zdravotnícka organizácia Mount Sinai Health Systems spolu so Stanfordskou univerzitou. Výsledky ukazujú, že Apple Watch sú schopné detegovať drobné či takmer nenápadné zmeny v srdcovej frekvencii, a to až 7 dní predtým, ako sa objavia prvé príznaky, píše 9to5Mac.

Štúdia analyzovala variabilitu srdcovej frekvencie a časovú zmenu medzi jednotlivými údermi srdca. Prebiehala od 29. apríla do 29. septembra, pričom sa jej zúčastnilo takmer 300 zdravotníkov.

Prečo práve srdcová frekvencia? Podľa odborníkov sú totiž rozdiely v tepe jedným z náznakov nákazy koronavírusom. “Naším cieľom bolo identifikovať infekciu buď v čase jej vzniku, alebo ešte predtým, než ľudia vedeli, že sú chorí,” prehlásil Rob Hirten, asistent z Icahn School of Medicine v Mount Sinai.

Nové zistenia môžu výrazne pomôcť v boji so stále pretrvávajúcou pandémiou. Problémom je, že Apple Watch nemá každý a taktiež nie každý si ich môže dovoliť. Stále však platí, že aj niečo je lepšie ako nič.

TIP REDAKCIE
Microsoft zháňa expertov, zrejme chce vyvinúť vlastný čipset

“Aktuálne sa spoliehame na to, že nás ľudia varujú, ak sa necítia dobre alebo sú chorí, avšak Apple Watch nepotrebujú žiadny aktívny vstup zo strany užívateľa a taktiež dokážu odhaliť nákazu aj pri asymptomatických pacientoch. Ide o oveľa lepší spôsob, ako udržať infekčné choroby na uzde,” pokračuje Hirten.

Dokážu to nielen hodinky od Apple

Podľa všetkého však týmito schopnosťami nedisponujú len hodinky od Apple. Nákazu vírusom COVID-19, resp. zmeny v srdcovej frekvencii, údajne dokážu predčasne odhaliť aj smartwatch od Garmin či Fitbit. Predčasne v tomto prípade znamená až deväť a pol dňa pred príchodom prvých príznakov.

Tím taktiež vyvinul nový varovný systém. Jeho účelom je upozorniť nositeľa hodiniek na prípadné výkyvy v srdcovej frekvencii. Proces však berie do úvahy len dlhodobo zbierané údaje, čo zaručuje, že nebude varovať pri bežných príčinách zmien rytmiky, ako sú napríklad fyzicky náročné aktivity. Týmto spôsobom sa zamedzí vznik falošných poplachov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať