Šéf Moderny: Naša vakcína na koronavírus vás ochráni na 2 roky

Všetky európske krajiny už začali očkovať prvých ľudí na koronavírus. Pre európanov sú dostupné vakcíny od troch rôznych spoločností. Očkuje sa vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca/Oxford.

Vakcíny od Pfizeru a Moderny sú postavené na mRNA technológii, ktorá pred najvážnejšími prejavmi COVID-19 ochráni až 95 % všetkých zaočkovaných. Tretia vakcína od AstraZeneca využíva inú technológiu a má nižšiu účinnosť. Jej využitie schválila zatiaľ len Veľká Británia a India. Svoju vlastnú vakcínu má aj Rusko, na niekoľkých vakcínach pracujú aj v Číne. Niektoré z nich už pred 3. fázou testovania začali používať.

Zatiaľ čo testy vakcín už priniesli odpovede na to, aké vedľajšie účinky môžu spôsobiť, ani pri jednej z nich nie je jasné na aké obdobie ponúknu imunitu. Malo by byť celkom jasné, že zaočkovaní ľudia sa stále môžu nakaziť. Čo však ponúkajú je ochrana pred prepuknutím vážnych symptómov, ktoré môžu viesť až k smrti.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!

Výskumníci aj napriek tomu zatiaľ nemajú odpoveď na to, ako dlho dokážu ľudí chrániť. Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna, Stephane Bancel, už o svojej vakcíne priniesol prvé predpoklady, informovala agentúra Reuters.

Nočná mora v podobe vakcíny, ktorá funguje len na mesiac či dva môžeme vylúčiť,“ povedal. „Odbúravanie protilátok spôsobených zaočkovaním sa pri ľuďoch znižuje veľmi pomaly. Veríme, že očkovanie poskytne ochranu až na dva roky,“ dodal.

Jeho tvrdenia zatiaľ nie sú vedecky potvrdené. Moderna bude mať už čoskoro prvé dáta od ľudí, ktorí boli zaočkovaní pred 8 mesiacmi, z ktorých bude schopná odvodiť celkové trvanie ochrany.

Bancel tiež potvrdil, že Moderna sa chystá dokázať, že ich vakcína je efektívna na rôzne mutácie koronavírusu, a to vrátane rýchlo šíriaceho sa koronavírusu z Británie alebo Južnej Afriky.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať