Apple Watch môžu rozpoznať používateľa podľa zápästia, ukazuje patent

Spoločnosť Apple si podala patentovú prihlášku na nový senzor, ktorý by sa v budúcnosti mohol stať súčasťou inteligentných hodiniek Apple Watch.

Spoločnosť Apple si podala patentovú prihlášku na nový senzor, ktorý by sa v budúcnosti mohol stať súčasťou inteligentných hodiniek Apple Watch.

Existencia prihlášky ešte automaticky neznamená, že Apple novinku nasadí do praxe. Technologické spoločnosti si registrujú množstvo patentov, čím chránia svoje hodnotné nápady. Len časť z nich sa pretaví do konečných zariadení, pričom to môže trvať aj pár rokov.

Apple si v kontexte čerstvého patentu, ktorý si všimol web The Next Web, predstavuje, že hodinky Apple Watch rozpoznajú svojho vlastníka podľa zápästia. Presnejšie, podľa rozvetvenia ciev a štruktúr, ktoré sa nachádzajú pod vrchnou vrstvou pokožky.

Foto: USPTO

Takzvaná mapa ciev je jedinečná podobne ako odtlačok prsta alebo očná dúhovka. Snímač „Wrist ID“ jednoducho presvieti pokožku a používateľa autentifikuje. Zadné strany inteligentných hodiniek bývajú osadené množstvom rozličných snímačov. Pre jeden navyše by sa miesto určte našlo.

Poprípade by jeden snímač dokázal zastúpiť viacero funkcií – napríklad monitorovanie tepu a autentifikáciu zároveň. Hodinky Apple Watch by tak nefungovali, pokiaľ by si ich nasadil niekto iný než ich skutočný vlastník.

TIP REDAKCIE
Microsoft zháňa expertov, zrejme chce vyvinúť vlastný čipset

Lepšie overovanie

Podstatne pohodlnejšie by tiež mohlo prebiehať potvrdzovanie platieb v obchodoch. Fyzické zadávanie hesla alebo PIN kódu je obzvlášť pri hodinkách nepohodlné. Pri čoraz dômyselnejších spôsoboch biometrického overovania môže takýto spôsob časom pôsobiť až archaicky.

Aj keď funkcia Wrist ID pôsobí zaujímavo a prakticky, inžinieri budú musieť najskôr vyriešiť niekoľko potencionálnych problémov. V prvom rade to je spoľahlivosť a bezpečnosť technológie. Rozpoznávanie musí byť presné, rýchle a jednoznačné. V tomto smere môže robiť problémy napríklad potetovaná či poranená pokožka.

Spracovanie biometrických údajov by malo ideálne prebiehať priamo v zariadení bez toho, aby sa odosielali niekde do cloudu. Či zostane patent len na papieri, alebo sa časom dostane do bežnej spotrebiteľskej praxe, môžeme zatiaľ len hádať.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať