Adobe Flash nadobro končí, no obsah zostáva. Uchová ho databáza Internet Archive

Technológia Flash spoločnosti Adobe to má spočítané už dlhšie. Štandard, ktorý vývojári používali pre tvorbu multimediálneho obsahu pre weby, aplikácií, programov a taktiež hier, postupne nahradili modernejšie a bezpečnejšie nástroje.

Technológia Flash spoločnosti Adobe to má spočítané už dlhšie. Štandard, ktorý vývojári používali pre tvorbu multimediálneho obsahu pre weby, aplikácií, programov a taktiež hier, postupne nahradili modernejšie a bezpečnejšie nástroje.

Adobe koniec technológie Flash ohlásilo už v roku 2017. Definitívnu bodku dostane 31. decembra 2020. Používatelia ukončenie podpory technológie Flash nepocítia. Drvivá väčšina webov, služieb a iných prostriedkov už pracuje s novými štandardmi, ktoré Flash plnohodnotne nahradili.

Na technológii Flash bola napríklad postavená nesmierne populárna facebooková hra FarmVille, ktorú tým pádom čaká na konci tohto roka rovnaký osud ako technológiu samotnú. Vývojári po 11 rokoch hru vypnú a zamerajú sa na mobilné zariadenia s iOS a OS Android, pre ktoré pripravujú hru FarmVille 3.

Flash asi nikomu chýbať nebude, je však pravdou, že vďaka tejto technológii v minulosti vzniklo množstvo digitálnych produktov a obsahu, na ktoré by bola škoda zabudnúť. Aspoň na ich významnejšiu časť.

Flash bude mať našťastie vlastné múzeum, presnejšie ho bude mať obsah, ktorý vďaka tejto technológii vznikol. Nezisková organizácia prevádzkujúca digitálnu knižnicu Internet Archive vytvoria pre takýto obsah samostatnú kategóriu. Informuje o tom vo svojom blogu.

TIP REDAKCIE
Snapdragon 8 Gen 1, Exynos 2200 a Dimensity 9000: Ktorý vlajkový čipset dominuje?
Flash
Foto: Internet Archive

Nájdete v nej aj desaťročia staré animácie a hry, ktoré dokážete spustiť pomocou emulácie. Stačí na to prehliadač s WebAssembly, teda akýkoľvek moderný internetový prehliadač, ktorý už máte nainštalovaný vo svojom počítači alebo v smartfóne.

Behom 24 hodín nahrali používatelia a správcovia knižnice do databázy viac ako 1000 položiek a postupne pribúdajú ďalšie. Všetky doteraz publikované nájdete na tejto adrese.

Čo sme v databáze objavili? Napríklad hru Pac-Man z 80. rokov, klasickú stratégiu Age of War z roku 2007 alebo animáciu Loituma Girl s fínskou pesničkou Levan Polkka, ktorú v roku 1995 preslávila folková skupina Loituma. Song podľa názvu možno nepoznáte, ak si ho ale pustíte, bude vám dobre známy. Pobaviť vás tiež môžu hlásenia vo Flash emulácii Windowsu XP.

Knižnica Internet Archive toho, samozrejme, obsahuje ďaleko viac ako len flashové animácie a hry. Kompletný obsah môžete prezerať a vyhľadávať na hlavnej stránke. Je z čoho vyberať, keďže kolekcia obsahuje viac ako 15 petabajtov dát.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať