Pátral po mimozemšťanoch a objavil sa v bondovke. Teleskop Arecibo musia zbúrať

Asi 20 km juhozápadne od portorického mesta Arecibo sa nachádza rovnomenné obrie observatórium, ktoré bolo vybudované pred 57 rokmi. Parabola observatória má priemer 305 metrov.

Asi 20 km juhozápadne od portorického mesta Arecibo sa nachádza rovnomenné obrie observatórium, ktoré bolo vybudované pred 57 rokmi. Parabola observatória má priemer 305 metrov.

Observatórium Arecibo je celosvetovo známe nielen kvôli svojej veľkosti alebo prínosu pre vedu. Objavilo sa aj vo filmoch, pričom tým najznámejším je asi bondovka Zlaté oko (video TU).

Pomocou parabolického rádioteleskopu observatória vedci nazerali do hlbokého vesmíru, zachytávali rádiové vlny, pozorovali exotické objekty, hľadali mimozemský život alebo asteroidy, ktoré mohli byť potenciálnou hrozbou pre planétu Zem.

Kľúčová časť observatória Arecibo už ale vede slúžiť nebude, musia ju zbúrať. O dôvodoch informuje portál Engadget a The Verge.

Observatórium Arecibo. Foto: Wikimedia

Opodstatnením je nenávratné poškodenie zariadenia, ktorého oprava by bola veľmi nákladná a hlavne nebezpečná. V roku 2017 sa oblasťou, kde sa observatórium nachádza, prehnal hurikán Maria, ktorý spôsobil značné škody. Oprava vtedy stála 14,3 milióna dolárov.

V auguste tohto roka zlyhalo jedno z kotviacich lán, ktoré udržiavalo nad parabolou 900 ton vážiacu plošinu. Po tomto incidente správca objektu, University of Central Florida, pozastavil pozorovania vesmíru s cieľom nehodu vyšetriť. Zároveň prisľúbil opravu.

Žiaľ, 6. novembra prasklo druhé kotviace lano, ktoré taktiež spadlo na parabolu a len zväčšilo škody, ktoré vznikli pri predchádzajúcej nehode. Národná vedecká nadácia USA následne zhodnotila, že na zostávajúce kotviace laná, z ktorých každé váži viac ako 6 ton, sa už spoliehať nedá.

Arecibo
Rozsiahle poškodenie paraboly po zrútení jedného z kotviacich lán. Foto: University of Central Florida

Pomocné laná boli nainštalované v 90. rokoch, no tie hlavné sú staršie. Počas svojej životnosti čelili búrkam, zemetraseniam či vlhkosti. Sú teda oslabené a už nemusia zvládať zaťaženie, pre ktoré boli pôvodne navrhnuté.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 bude predstavený v decembri: Pozrite si prehľad základných špecifikácií!

Ak by povolilo ďalšie z kotviacich lán na jednej z okolitých veží (91 metrov vysoké), celé observatórium by sa mohlo zrútiť. Inžinieri vzhľadom na rozsah poškodenia rozhodli, že oprava observatória Arecibo by bola nebezpečná a náročná, preto ho zbúrajú.

Pokus o opravu by vystavil stavebných pracovníkov a zamestnancov zariadenia riziku ohrozenia života.

Proces likvidácie bude prebiehať riadeným spôsobom, postupným rozoberaním 900 ton vážiacej plošiny aj rozmernej paraboly. Zatiaľ neexistuje odhad, ako dlho to bude trvať a koľko bude demontovanie stáť.

Národná vedecká nadácia sa ale pokúsi zachovať okolité objekty a takisto centrum, ktoré slúžilo návštevníkom observatória. V prevádzke by mal tiež zostať LiDAR – technológia diaľkového merania vzdialenosti objektov pomocou laserových lúčov. LiDAR slúži pre detailné mapovanie terénu a meranie vlastností atmosférických javov.

Vedci budú aj naďalej pracovať na analyzovaní a katalogizácii údajov, ktoré doposiaľ z observatória Arecibo získali. Ukončenie prevádzky observatória je pre vedecké kruhy a nadšencov astronómie a spoznávania vesmíru veľkou ranou.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať