Koniec bolestivej etapy: Adobe Flash Player čaká už len pol roka života

Flash Player od spoločnosti Adobe bol v minulosti štandardom pre vývojárov, ktorí vytvárali multimediálny obsah pre internetové stránky, aplikácie či hry.

Flash Player od spoločnosti Adobe bol v minulosti štandardom pre vývojárov, ktorí vytvárali multimediálny obsah pre internetové stránky, rôzne programy, aplikácie, ale aj hry. 

Flash Player to má spočítané už dlho. Od júna roku 2012 prestal Flash Player podporovať Google v mobilnom operačnom systéme Android (od verzie 4.1). V auguste toho roku zastavila spoločnosť Adobe aktualizácie technológie Flash pre Android.

Flash Player bol pre Android dostupný len formou aplikácie. Priama integrácia nikdy dostupná nebola.

Operačného systému iOS od Apple sa táto skutočnosť netýkala. Ten totižto Flash Player ani nikdy nesprístupnil. Steve Jobs kritizoval hlavne jeho bezpečnosť. V roku 2017 skončila podpora aj pre desktopové operačné systémy a internetové prehliadače.

Android Market – predchodca obchodu Google Play.

Počas nasledujúcich rokov si museli používatelia Adobe Flash Player manuálne stiahnuť a aktivovať, pokiaľ ho chceli využívať. Ani to už však čoskoro nebude možné. Flash Player definitívne odíde do zabudnutia na konci tohto roka, 31. decembra 2020.

TIP REDAKCIE
Rusko je späť v sovietskej ére: V bývalej továrni Renaultu chce vyrábať Moskviče bez airbagov aj ABS

Vývojári mali dosť času na to, aby sa závislosti na tejto technológii zbavili. Väčšia tak aj prirodzene učinila. Adobe používateľov varuje, aby si po novom roku nesťahovali neoverené verzie Flash Playeru, na ktoré sa bude dať vo vodách internetu určite natrafiť.

Môžu totižto obsahovať malvér alebo iný škodlivý kód. Flash Player vo väčšine nahradili modernejšie a bezpečnejšie technológie ako HTML5, CSS alebo JavaScript.