Samsung Exynos

Samsung potvrdil Exynos 1080, čipset pre smartfóny strednej triedy

Špekulácie naznačujú, že bude vyrábaný špičkovým 5 nm procesom, ktorým sú vyrábané aj čipy pre nové iPhony, resp. sériu iPhone 12.

Samsung oficiálne potvrdil, že pracuje na novom čipsete. Známy má byť ako Exynos 1080 a poháňať bude smartfóny strednej triedy. Na novinku upozornil server 9to5Google.

Procesor Exynos 1080 bude priamym nástupcom Exynos 980. Špekulácie naznačujú, že bude vyrábaný špičkovým 5 nm procesom, ktorým sú vyrábané aj čipy pre nové iPhony, resp. sériu iPhone 12 – A14 Bionic.

Použitie 5 nm procesu sľubuje výrazné vylepšenia nielen v oblasti výkonu, ale aj energetickej efektivity. Práve to je smer, v ktorom Samsung smartfóny poháňané čipmi Exynos mierne zaostávajú, predovšetkým pri porovnaní s verziami, o ktorých pohon sa starajú procesory od Qualcommu.

Objaviť by sa mal pod kapotou mid-range modelov

Jeho predchodcu, Exynos 980, možno nájsť v interiéroch modelov Galaxy A51 5G a Galaxy A71 5G. Exynos 1080 tak s najväčšou pravdepodobnosťou poputuje pod kapotu budúcich rozšírení týchto radov.

Čo sa týka architektúry, očakáva sa, že Exynos 1080 bude pozostávať z dvoch jadier Cortex-A78 a šiestich jadier Cortex-A55.

Toto sú však zatiaľ len špekulácie. Či sa potvrdia, alebo vyvrátia, sa zrejme dozvieme až počas oficiálneho predstavenia.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať