SADS-CoV: Koronavírus, ktorý napáda ošípané, je schopný prenosu na ľudí, varujú vedci

Vírus SADS-CoV (Swine Acute Diarrhea Syndrome Coronavirus) nie je nič nové. Vedci ho identifikovali ešte v roku 2017, kde spôsobil úhyn prasiat.

Vírus SADS-CoV (Swine Acute Diarrhea Syndrome Coronavirus) nie je nič nové. Vedci ho identifikovali ešte v roku 2017 po tom, ako v čínskom Kuang-tung zapríčinil úhyn až 24 000 ošípaných. Vírus spôsobuje hnačku a extrémne nebezpečný je hlavne pri prasiatkach mladších ako 5 dní. Pri nich je úmrtnosť až 90 %.

Dôvod, prečo ste o SADS-CoV doteraz pravdepodobne nepočuli je ten, že sa vedci domnievali, že je pre ľudí neškodný. Ako však výskumný tím z Baric Lab v Severnej Karolíne zistil, opak je pravdou. Potvrdili totiž, že vírus je schopný replikovať aj v ľudských bunkách, vyplýva z nedávno publikovanej štúdie.

V štúdii sa uvádza, že vedci pri testovaní replikácie vírusu použili niekoľko typov buniek od cicavcov. Z ľudských buniek vírus testovali na bunkách dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva. Zistili, že vírus sa lepšie šíri naprieč tráviacim traktom.

Vedci zároveň zistili, že na SADS-CoV neplatí skrížená kolektíva imunita. Ide o jav, kedy si populácia vytvorí protilátky voči konkrétnemu vírusu, ktoré však fungujú aj voči iným vírusom. Vďaka tomu sú ľudia chránení voči mnohým zvieracím vírusom a zvieratá naopak voči mnohým ľudským vírusom.

TIP REDAKCIE
Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

Prenos na ľudí je možný, ale nie istý

SADS-CoV je podľa vedcov minimálne schopný prenosu na ľudí. Či k tomu aj reálne dôjde momentálne nie je jasné a má to byť takmer nemožné odhadnúť. Vedci z Baric Laboratory si stoja za tým, že kvôli schopnostiam vírusu množiť sa v ľudských bunkách a veľkému rozsahu možných hostiteľov to možné je.

Aktuálne stále platí, že SADS-CoV je rizikovým hlavne pre prasatá, čo by sa v prípade rozšírenia po celom svete mohlo nepríjemne prejaviť u všetkých chovateľov. Dobrou správou je, že na SADS-CoV podľa prvotných testov dobre zaberá liek remdesivir. Pre definitívne potvrdenie účinnosti sú však potrebné ďalšie testy.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať