O pár dní sa na oblohe zjaví Modrý mesiac, zriedkavý úkaz ale nemá s farbou nič spoločné

Ak 31. októbra upriamite zrak smerom k oblohe, za bezoblačného počasia sa môžete pokochať Modrým mesiacom. Neočakávajte však, že bude skutočne žiariť modrou farbou.

Ak 31. októbra upriamite zrak smerom k oblohe, za bezoblačného počasia sa môžete pokochať Modrým mesiacom. Neočakávajte však, že bude skutočne žiariť modrou farbou.

Slovom „modrý“ sa označuje druhý spln Mesiaca, ktorý nastane v jednom kalendárnom mesiaci, v aktuálnom prípade v októbri. Prvý spln sme mohli pozorovať 1. októbra, ten druhý nastane už o pár dní, 31. októbra.

Tento jav môžeme pozorovať približne raz za 2,7 roka. Extra výnimočný teda nie je, hoci zarytí fanúšikovia astronómie budú mať asi iný názor. Predsa len ale bude októbrový Modrý mesiac svojím spôsobom raritný.

Pozorovať sa bude dať z celého sveta a okrem toho nastane na Halloween, pred Sviatkom všetkých svätých. Spln tak pekne dotvorí strašidelnú atmosféru, ktorá k Halloweenu neodmysliteľne patrí.

Modrý mesiac
Foto: needpix.com

Halloweensky Modrý mesiac bol naposledy viditeľný z celého sveta v roku 1944, uvádza na svojej stránke pedagóg a bývalý riaditeľ planetária Jeffrey L. Hunt.

Modrý Mesiac sa presne na Halloween objavil aj v roku 1955, no vtedy nebol viditeľný z celého sveta. Úkaz nebol pozorovateľný z oblasti západného Tichého oceánu a zo západnej časti Severnej Ameriky.

Prečo Modrý mesiac?

Modrý mesiac bude mať klasickú sivo-bielu farbu rovnako ako každý iný spln. Pojem Modrý mesiac sa ujal skôr omylom, keď v roku 1946 populárny časopis Sky & Telescope interpretoval almanach farmárov z amerického štátu Maine.

Obsah zložitého farmárskeho zborníka z roku 1937 časopis Sky & Telescope pre čitateľov zjednodušil. Farmári v ňom počítali splny Mesiaca v takzvanom tropickom, nie kalendárnom roku, ktorý začínal zimným slnovratom, vysvetľuje web národnej knižnice USA.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Facebook chce zmeniť názov spoločnosti, vieme, čo je za tým!

Na jeden každý tropický rok pripadalo 12 splnov Mesiaca. 3 pre každé ročné obdobie – zimu, jar, leto a jeseň. Každý z týchto splnov bol pomenovaný podľa činnosti, ktorá prislúchala danému ročnému obdobiu (Veľkonočný mesiac, Mesiac úrody, Nový mesiac…). Raz za čas sa ale v tropickom roku objavil spln navyše, „modrý mesiac“.

V jednom ročnom období sa tak občas zjavili štyri splny namiesto troch, pričom bol ako „modrý“ označený tretí spln zo štyroch.

V článku s názvom „Once in a Blue Moon“ v časopise Sky & Telescope autor s odvolaním sa na almanach zjednodušene vysvetlil, že druhým splnom v jednom kalendárnom mesiaci je Modrý mesiac.

Pojem „Once in a Blue Moon“ v angličtine opisuje udalosť, ktorá sa udeje výnimočne, zriedkavo, alebo po našom, „raz za uhorský rok“. S farbou teda nemá nič spoločné.

Keďže sa mesačné fázy opakujú približne po 29 dňoch a 12 hodinách a kalendárny mesiac má 30 alebo 31 dní (s výnimkou februára), raz za 2,7 roka sa stane, že sa v jednom mesiaci objavia dva splny.

Tohtoročný Halloween bude kvôli pandémii ochorenia COVID-19 iný ako po minulé roky. Ak sa ale počas zákazu vychádzania pôjdete prejsť so psom alebo vyjdete von z iných dôvodov, užite si pohľad na Modrý mesiac v splne, ktorý v skutočnosti modrý nebude.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať