Elon Musk: Na Marse budú platiť nové pravidlá. Naše vlastné

Muskova SpaceX oficiálne oznámila, že na Marse nebude dodržiavať medzinárodné zákony platné na Zemi.

Muskova SpaceX oficiálne oznámila, že na Marse nebude dodržiavať medzinárodné zákony platné na Zemi. Spoločnosť namiesto toho vytvorí vlastné princípy, ktorými sa bude riadiť.

Oznámenie však neprebehlo na tlačovej konferencii. Objavilo sa v podmienkach využívania nového vesmírneho internetu Starlink, ktorý spravuje práve SpaceX.

Ak ide o služby poskytované na Marse alebo počas prepravy na Mars prostredníctvom Starship alebo iných lodí, strany uznávajú Mars ako slobodnú planétužiadna vláda na Zemi nebude mať nad marťanskými aktivitami autoritu ani zvrchovanosť,“ píše sa v podmienkach.

Nezhody a spory sa budú urovnávať prostredníctvom samosprávnych princípov stanovených v dobrej viere v čase založenia marťanskej kolónie,“ dodáva SpaceX.

To, že si SpaceX nárokuje na právo ustanoviť nové pravidlá na Marse nie je prekvapujúce. Sú to koniec koncov ich technológie, ktoré tam ľuďom umožnia vycestovať. Práve satelity Starlink majú raz krúžiť aj okolo červenej planéty, aby tak ľudí spojili so Zemou.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro OFICIÁLNE: Konečne smartfóny hodné titulu vlajkovej lode!

Prvý test v roku 2024

Elon Musk chce na Mars vyslať prvú misiu, zatiaľ bez ľudí, už v roku 2024. SpaceX má už teraz plánovať test sebestačného mesta na Zemi. Poznatky získané z tohto testu bude aplikovať pri plánovaní založenia kolónie.

Musk pre server Mars Society potvrdil, že snaha dostať ľudí na inú planétu než Zem je jeho hlavná priorita. Sám však priznal, že kým bude na Marse sebestačné mesto, žiť pravdepodobne nebude.

Starlink momentálne prevádzkuje približne 770 satelitov krúžiacich okolo Zeme. Firma nedávno spustila prvý beta test, ktorý mesačne stojí 100 €.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať