Excel prestal odpovedať: Briti z COVID-19 štatistík kvôli Excelu vynechali 16 tisíc pozitívnych testov

Väčšina z nás pozorne sleduje dianie týkajúce sa ochorenia COVID-19 nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Veľká Británia rieši vážny prešľap.

Väčšina z nás pozorne sleduje dianie týkajúce sa ochorenia COVID-19 nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Čísla, bohužiaľ, stúpajú naprieč Európou, čo sa snažia riešiť epidemiológovia všetkých krajín.

Veľká Británia samozrejme nie je výnimkou. Ľudí testuje vo veľkých číslach, k čomu používa rôzne nástroje. Medzi nimi je aj Excel, ktorý sa stal neslávnou hviezdou tohto týždňa.

Vo Veľkej Británii sa totiž stratilo16 tisíc pozitívnych testov na koronavírus. Vinníkom má byť práve Excel, ktorý má problém spracovať príliš veľké súbory, informoval The Guardian.

Vládna agentúra Public Health England (PHE) má za úlohu správu všetkých testov z verejných aj súkromných laboratórií. PHE musí napríklad zaistiť to, aby rovnakí ľudia neboli pri opätovných testoch do štatistík započítavaní viackrát. Všetky testy pritom ukladajú do súboru, ktorému rozumie Excel (.csv).

Problém nastáva v tom, že pri spracovaní výsledkov dokáže Excel pracovať s maximálne 1 047 576 riadkami. Tie ďalšie jednoducho ignoruje, čo je, ako si iste dokážete predstaviť, problém. Ak PHE používali staršiu verziu Excelu, situácia mohla byť ešte horšia. Dokázala totiž pracovať s maximálne so 65 536 riadkami. Ak počet testov prekročil tieto hodnoty, do výsledkov sa prestali započítavať.

Najnovších 15 841 pozitívne testovaných síce bolo informovaných o svojom stave, v minulosti to však nebolo pravidlo. Spätným skúmaním sa totiž zistilo, že až 50 000 pozitívne testovaných ľudí sa o svojej diagnóze nikdy nedozvedelo a tým pádom sa neizolovali a nákazu mohli roznášať ďalej.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať