Ľudia, ktorí majú neandertálsku DNA majú ťažší priebeh COVID-19

Výskumníci zaoberajúci sa ochorením COVID-19 prinášajú deň čo deň nové poznatky. Jeden taký bol nedávno publikovaný v renomovanom žurnále Nature.

Výskumníci zaoberajúci sa ochorením COVID-19 prinášajú deň čo deň nové poznatky. Jeden taký bol nedávno publikovaný v renomovanom žurnále Nature. Zaujímavý poznatok pritom spája ťažší priebeh ochorenia COVID-19 s neandertálskymi génmi.

Za výskumom stoja evoluční genetici Svante Pääbo z japonského inštitútu pre vedu a technológie v Okinawe a Hugo Zeberg zo švédskeho inštitútu Karolinska Institutet. Do výskumu vedci zapojili celkom 3 199 hospitalizovaných prípadov, ktoré javili problémy s dýchaním a pľúcami. Vykazovali teda príznaky SARS.

Zistili, že ľudia, ktorí ochorenie znášali horšie disponujú genetickou mutáciou typickou pre Neandertálcov. Tá má, podľa výsledkov, zvyšovať pravdepodobnosť ťažšieho priebehu až niekoľkonásobne.

16 % Európanov

To, že sa novodobí ľudia krížili s Neandertálcami je známy fakt. Zjavné je to genetického rozboru ľudskej DNA. Stopy po Neandertálcoch má až 16 % Európanovaž 50 % Aziatov. Práve títo ľudia, ktorí vo svojej DNA majú prvky neandertálskych génov ochorenie COVID-19 môžu znášať horšie.

Bohužiaľ, vedci zatiaľ nedokážu určiť, prečo takíto ľudia znášajú ochorenie horšie. „Toto je niečo, čo sa my aj ostatní momentálne snažíme zistiť čo najrýchlejšie,“ konštatuje Pääbo.

Prečo sa však špecifický gén nevytratil z ľudskej DNA? Teórií je niekoľko. Medzi nimi je napríklad aj tá, že gén mohol ľuďom poskytnúť lepšiu ochranu voči iným patogénom, napríklad starým vírusom.

TIP REDAKCIE
Apple AirPods 3 lákajú na priestorový zvuk a lepšiu výdrž, ANC však chýba

Tento prístup môže vysvetliť aj fakt, že neandertálska DNA sa nachádza vo väčšej miere v špecifických častiach sveta. V Bangladéši má špeciálny gén až 63 % populácie, v Afrike ho však takmer nenájdete. Starodávne pandémie sa len zriedka stávali globálnymi, keďže jednotlivé civilizácie necestovali tak frekventovane a na tak veľkú vzdialenosť ako tá dnešná.

Teóriu vedcov podporuje aj fakt, že Briti s bangladéšskymi koreňmi majú až dvojnásobne vyššie riziko úmrtie na COVID-19. „Je šokujúce, že genetické dedičstvo od Neandertálcov má v aktuálnej pandémii tak tragické následky,“ poznamenal Pääbo.

Je však nutné podotknúť, že o výsledku nákazy nerozhoduje len genetická výbava, ale aj mnoho ďalších faktorov. Je to veľká skladačka, ktorú sa vedci momentálne snažia zložiť. Kým z jednotlivých kúskov puzzle vyskladajú celý obraz to nepochybne ešte chvíľu potrvá.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať