AKTUÁLNE: O2 na Slovensku práve spustil komerčnú 5G sieť!

O2 dnes na Slovensku spustil prvú testovaciu komerčnú prevádzku 5G siete. Prečítajte si aká je rýchla a čo všetko prináša.

O2 dnešným dňom v Bratislave spustilo komerčnú 5G sieť v testovacom režime. 5G pripojenie je dostupné v Petržalke, Dúbravke, Ružinove a Karlovej Vsi. Operátor momentálne testuje 5G zariadenia od štyroch dodávateľov, konkrétne sa zapojili firmy Nokia, Ericsson, Huawei a ZTE.

Na 5G sieť sa môže pripojiť každý zákazník, ktorý má kompatibilné zariadenie a nachádza sa v jednej zo štyroch mestských častí Bratislavy.

Foto: Marek Urban

Teoreticky 1 Gbps, v praxi menej

Maximálna teoretická rýchlosť pripojenia v ideálnych podmienkach môže dosahovať 1 Gbps, teda rýchlosť, ktorá sa často ponúka pri optickom pripojení na internet.

Pri testovaní v jednotlivých oblastiach modelujeme rôzne podmienky šírenia. V testoch sme na mobilnom telefóne namerali maximálnu hodnotu rýchlosti sťahovania dát 1,223 Gbps a odosielania 90 Mbps,“ píše O2. Jedným dychom dodáva, že limitujúcim faktorom nebola sieť, ale zariadenie.

Foto: Marek Urban

Agregovaná priepustnosť sektoru bola v tomto prípade 3,959 Gbps a 630 Mbps v smere odosielania dát, vysvetľuje O2. V reálnom svete však takéto hodnoty nečakajte. Pri našom meraní sieť dosahovala rýchlosť sťahovania od 500 Mbps do 900 Mbps pri sťahovaní a od 70 Mbps do 90 Mbps pri odosielaní. V testovacej prevádzke však bolo pripojených doslova pár zariadení. Ak sa do siete pripoja stovky ľudí, rýchlosť bude prirodzene nižšia.

Kompatibilné telefóny

O2 upozorňuje, že nie je 5G telefón ako 5G telefón. Do 5G siete sa môže pripojiť len 9 smartfónov oficiálne dostupných na slovenskom trhu, a to tieto:

  • Motorola G 5G Plus
  • Motorola edge Plus
  • ZTE Axon 11 5G
  • Huawei P40 Pro 5G
  • Huawei P40 5G
  • Huawei Mate 30 Pro 5G
  • Huawei Mate 20X 5G
  • Xiaomi Mi10
  • Xiaomi Mi10 Pro

V blízkej budúcnosti má do ponuky pribudnúť dvojica noviniek od Xiaomi – Mi 10T a Mi 10T Pro. Je možné, že sa do siete budete vedieť pripojiť aj s ďalšími zariadeniami, momentálne však O2 garantuje len tieto. Postupne bude testovať ďalšie. O2 tvrdí, že v tomto okamihu má kompatibilné zariadenie v daných lokalitách len niekoľko stoviek zákazníkov.

Foto: Marek Urban

5G a hoaxy

Operátor si je veľmi dobre vedomý toho, že sa na internete šíri niekoľko hoaxov spojených s 5G sieťami. Na uvedenie 5G siete teda prizval odborníkov, ktorí merali elektromagnetické žiarenia.

Potvrdilo sa pritom, že hodnoty elektromagnetického žiarenia (EMF) 5G siete sú porovnateľné s doterajšími technológiami a sú niekoľkonásobne nižšie ako limity stanovené legislatívou, či už sú to merania priamo pri anténach, v bytoch pod nimi, alebo v priestore s najlepším pokrytím.

Zároveň môžeme meraniami potvrdiť, že obytné priestory priamo pod anténami sú z pohľadu EMF žiarenia najmenej exponovanými,“ uviedol Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

Total
75
Zdieľaní
Total
75
Zdieľať