pribehy

TikTok neskončí v rukách Microsoftu alebo Oracle. Dohoda o predaji padla

Spoločnosť Microsoft začiatkom augusta potvrdila, že rokuje o kúpe amerických aktív sociálnej siete TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance.

Spoločnosť Microsoft začiatkom augusta potvrdila, že rokuje o kúpe amerických aktív sociálnej siete TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance.

Neskôr vysvitlo, že Microsoft môže mať záujem o celý TikTok, nie iba o jeho časť s pôsobnosťou v USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande. Okrem Microsoftu sa v klube potenciálnych kupujúcich mihla aj technologická spoločnosť Oracle.

Teraz je už jasné, že z veľkého obchodu nič nebude. Čínska televízia CGTN informuje, že ByteDance nepredá operácie súvisiace so sociálnou sieťou TikTok spoločnosti Microsoft a ani Oracle. Okrem toho uviedla, že zdrojový kód nepredá žiadnej americkej spoločnosti.

Microsoft skutočnosť, že spoločnosť ByteDance odmietla jeho ponuku na prevzatie, potvrdil v stanovisku.

V tejto chvíli nie je jasné, čo sa s americkým TikTok-om, ktorý používa približne 100 miliónov Američanov, stane. Donald Trump chce sociálnu sieť zakázať s účinnosťou od 15. septembra 2020.

Čína koncom augusta zase rozšírila zoznam produktov a technológií, na ktoré sa vzťahuje zákaz alebo obmedzenie vývozu. Pod hlavičkou technológií sú ukryté aj softvérové algoritmy a umelá inteligencia. Obmedzenia sa teda týkajú aj produktov ByteDance.

TIP REDAKCIE
Huawei Watch D: Nové hodinky s podporou merania krvného tlaku!

Pokiaľ by chcel ByteDance svoju sociálnu sieť predať zahraničnému subjektu, musela by mu to najskôr povoliť čínska vláda. Naopak, ak by chcela TikTok kúpiť nejaká americká firma, tento obchod by zase museli schváliť americké úrady.

Existuje ale šanca, že sa americký TikTok podarí zachrániť. Podľa informácií agentúry Reuters zostáva v hre spoločnosť Oracle. Nie však v úlohe kupujúceho, ale partnera.

Oracle by ako technologický partner spoločnosti ByteDance prevzal správu osobných údajov používateľov TikTok-u z USA. Zrejme by tiež získal istý podiel v spoločnosti. Aj toto partnerstvo ale musí schváliť Výbor pre zahraničné investície USA.

Zainteresované subjekty sa k situácii zatiaľ oficiálne nevyjadrili, preto si počkáme, ako sa bude tento príbeh vyvíjať ďalej.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať