Pevným a prenosným počítačom dominuje operačný systém Windows od Microsoftu, no zabúdať netreba ani na alternatívu, otvorený operačný systém Linux. Aj keď ho využívajú skôr nadšenci a profesionáli, svoje malé miesto na trhu má.
Linux veľkí výrobcovia neignorujú. Naopak, podporujú ho. Spomenúť môžeme Dell alebo napríklad Lenovo. Najväčší výrobca počítačov na svete, Lenovo, v júni spustil certifikačný program pre svoje vybrané zariadenia, ktorý uľahčuje zákazníkom inštaláciu operačného systému Linux.
Výrobca tak zákazníkovi, ktorý si zakúpi počítač Lenovo s OS Windows, nebráni v tom, aby ho svojpomocne nahradil Linuxom, resp. podporovanou distribúciou, v tomto prípade Ubuntu.
Výhodou takejto certifikácie je, že zariadenie bude pod OS Linux fungovať bez problémov. Lenovo naň doručí bezpečnostné záplaty, aktualizácie ovládačov a optimalizuje systém tak, aby si rozumel s každým komponentom.
Kto s Linuxom na vlastnú päsť experimentoval vie, že nie vždy všetko funguje tak ako má. Riešenie problémov si neraz vyžaduje zložitejší zásah prostredníctvom príkazového riadka, s ktorým si vedia poradiť hlavne skúsenejší používatelia.
Lenovo teraz prostredníctvom tlačovej správy informuje o rozšírení podpory alternatívneho operačného systému. Na celosvetovom trhu začína ponúkať takmer 30 rôznych počítačov (zoznam nižšie), pevných staníc a notebookov, ktoré budú mať predinštalovaný systém Ubuntu.
Dostupnosť zariadení sa bude líšiť od konkrétneho trhu a oblasti. Predávať sa začnú postupne od tohto mesiaca. Niektoré typy prídu na trh neskôr, v roku 2021.
Doteraz Lenovo ponúkalo počítače s Ubuntu len biznis klientom v rámci špecifickej ponuky. Po novom tak budú dostupné aj pre ostatných spotrebiteľov a zákazníkov. Ide o 13 pracovných staníc ThinkStation a ThinkPad série P a ďalších 14 notebookov ThinkPad T, X, X1 a L. Všetky s Ubuntu 20.04 LTS (pre sériu L verzia 18.04).
„Vízia spoločnosti Lenovo – sprístupniť inteligentnejšie technológie pre všetkých – skutočne znamená „pre všetkých“. Naše júnové oznámenie o certifikácii zariadenia predstavuje krok správnym smerom, umožňuje zákazníkom ľahšiu inštaláciu systému Linux, ktorú zvládnu sami.
Naším cieľom je odstrániť zložitosť a poskytnúť komunite Linuxu prvotriedne skúsenosti, pre ktoré nás naši zákazníci poznajú. Preto sme podnikli ďalší krok tak, aby sme zariadenia pripravené na Linux ponúkli ihneď po vybalení z krabice,“ uviedol Igor Bergman, viceprezident PCSD Software & Cloud spoločnosti Lenovo.
Počítače oficiálne dodávané s operačným systémom Linux budú zaujímavé pre vedcov, vývojárov alebo napr. dátových analytikov, ktorí ho pri svojej práci neraz využívajú.
Výhody spolupráce s Lenovom vidí viceprezident spoločnosti Canonical (vývoj Ubuntu) v dlhodobej stabilite, zvýšenej bezpečnosti a zjednodušenej IT správy v daných profesijných oblastiach.
Prečítajte si tiež
- AKTUÁLNE: 4ka zásadne vylepšuje svoje paušály. PREHĽAD všetkých zmien!
- POZOR: Najväčšia slovenská banka bude mať výpadok. Odstaví absolútne základné služ...
- iPhone 15 bude revolučný: Príde o fyzické tlačidlá, Apple ich vraj nahradí niečím ...
Zoznam zariadení Lenovo s OEM Ubuntu
- ThinkPad T14 (Intel a AMD)
- ThinkPad T14s (Intel a AMD)
- ThinkPad T15p
- ThinkPad T15
- ThinkPad X13 (Intel a AMD)
- ThinkPad X13 Yoga
- ThinkPad X1 Extreme 3. generácie
- ThinkPad X1 Carbon 8. generácie
- ThinkPad X1 Yoga 5. generácie
- ThinkPad L14
- ThinkPad L15
- ThinkPad P15s
- ThinkPad P15v
- ThinkPad P15
- ThinkPad P17
- ThinkPad P14s
- ThinkPad P1 3. generácie
- ThinkStation P340
- ThinkStation P340 Tiny
- ThinkStation P520c
- ThinkStation P520
- ThinkStation P720
- ThinkStation P920
- ThinkStation P620