VIDEO: Boeing 747 pre kritické aktualizácie stále využíva diskety

Odkedy bežní ľudia ako vy či my naposledy použili disketu na domácom počítači prešlo približne dvetisíc rokov. Kráľovná nebies ako Boeing 747 (747-400, pozn. red.) často prezývajú, sa na diskety spolieha dodnes.

Odkedy bežní ľudia ako vy či my naposledy použili disketu na domácom počítači prešlo približne dvetisíc rokov. Podľa najnovšieho videa to však vyzerá tak, že kráľovná nebies ako Boeing 747 (747-400, pozn. red.) často prezývajú, sa na diskety spolieha dodnes.

S objavom prišla kybernetickobezpečnostná firma Pen Test Partners, informoval The Register. Počas tohtoročnej virtuálnej DEF CON hackerskej konferencie ukázali predstavitelia Pen Test Partners video pochádzajúce z produkcie British Airways. Hlavnú úlohu v ňom hrá Boeing 747-400, ktorý aerolínia uzemnila kvôli prebiehajúcej pandémii.

Vo videu máme možnosť nazrieť do kokpitu, v ktorom sa nachádza veľké množstvo zaujímavých, hoci zastaralých kúskov leteckej histórie. Medzi nimi sa nachádza práve aj disketová mechanika, ktorá slúži pre načítanie databázy pre navigáciu. Tento proces sa musí opakovať každých 28 dní. Inými slovami, zodpovedný inžinier musí každých 28 dní obísť všetky Boeing 747-400 a manuálne vykonať aktualizáciu, inak lietadlo neodletí.

Podľa The Verge však nejde len o 747. Na diskety sa má spoliehať väčšina modelov Boeing 737. Operátori sú preto vybavení obalmi plnými diskiet, na ktorých sa nachádza všetko, čo jedno lietadlo môže potrebovať. Ide napríklad o informácie o letiskách, pristávacích dráhach, dráhach letu a rôznych waypointoch.

TIP REDAKCIE
Viomi V3 vysávač: Extrémny výkon a najlepší pomer cena/kvalita tohto roka!

To, koľko diskiet je nutné pre každé z lietadiel sa taktiež líši. Niektorým stačia dáta z jednej diskety, iné potrebujú až osem diskiet.

Boeing 747-400 má tento rok už 32 rokov. Prvý komerčný let prebehol ešte v roku 1988. V týchto časoch ešte neboli k dispozícii modernejšie metódy pre inštalovanie aktualizácii a aj keď by dnes už boli, výrobcovia lietadiel sa aj naďalej spoliehajú na osvedčené diskety.

Novšie neznamená hneď lepšie. Moderný Boeing 737 Max je známy pokročilými systémami, ktoré bohužiaľ dvakrát zlyhali a o život prišlo 346 pasažierov. Firma musela zastaviť produkciu a spustiť veľké vyšetrovanie. Opätovná výroba začala až v máji 2020. Boeing 747-400 má na konte taktiež dve nehody, no za opaskom má až 8,42 milióna letov.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať