Lietadlo Boeing 747-400

Takmer 72 000 litrov: Horiaci Amazonský prales hasí ozrutné lietadlo

Pľúca našej planéty sa ocitli v obrovských plameňoch. Až v tak obrovských, že ich dym vidia v meste, ktoré je vzdialené približne 2 700 kilometrov.

Pľúca našej planéty sa ocitli v obrovských plameňoch. Až v tak obrovských, že ich dym vidia v meste, ktoré je vzdialené približne 2 700 kilometrov. Preto sa nad Amazonským dažďovým pralesom objavilo ozrutné lietadlo

Veľkosť Boeing 747-400 umožnila výrobcovi, aby ho vybavil nádržou s objemom až 72 000 litrov, píše spravodajský web CNN. A práve vďaka tejto kapacite bolo povolané do akcie.

Lietadlo prevádzkuje americká spoločnosť Global SuperTanker z Colorada a jeho úloha spočíva v hasení tej časti pralesa, ktorá stojí na území Bolívie. Miestni prezident avizoval záchrannú akciu už pred niekoľkými dňami. Najväčší podiel horiacej plochy ale prislúcha Brazílii.

Boeing 747-400 spadá do kategórie Very Large Airtankers (VLAT), preto je využívané pri hasení veľkých požiarov. Existuje tu teda nemalá pravdepodobnosť, že skôr či neskôr nasadia do akcie viac kusov. Ak lietadlo preukáže dostatočnú efektivitu, môžu oň prejaviť záujem ďalšie stredoamerické krajiny.

TIP REDAKCIE
Pfizer: Omikron dokážu zneutralizovať 3 dávky našej vakcíny

Amazonský dažďový prales pokrýva územie Brazílie, Peru, Kolumbie, Bolívie, Venezuely aj Ekvádoru. V prvom prípade sa bavíme o 60 percentách, v druhom o 13 percentách a v treťom o 10 percentách.

Total
98
Zdieľaní
Total
98
Zdieľať