AKTUÁLNE: V Spojenom kráľovstve zakázali využívanie Huawei + reakcia Huawei

Vláda Spojeného kráľovstva sa rozhodla, že od 31. decembra 2020 operátorom zakáže využívať zariadenia Huawei pre budovanie 5G telekomunikačnej infraštruktúry.

Vláda Spojeného kráľovstva sa rozhodla, že od 31. decembra 2020 operátorom zakáže využívať zariadenia Huawei pre budovanie 5G telekomunikačnej infraštruktúry. Vyplýva to z informácií publikovaných na vládnej stránke gov.uk.

Rozhodnutie počas mítingu s radou národnej bezpečnosti (NCS) podpísal premiér Boris Johnson. Ak operátori už 5G zariadenia od Huawei nasadili, odstrániť ho majú do roku 2027.

Už od začiatku sme vedeli, že čínski výrobcovia Huawei a ZTE môžu predstavovať vysoké riziko. NCSC ministrov informovala o vplyve na bezpečnosť krajiny v prípade, ak by sa využívali 5G zariadenia od Huawei.

Najlepším spôsobom ako ochrániť naše komunikačné siete je nepoužívať nové zariadenia od Huawei pri budovaní 5G sietí,“ povedal minister Oliver Dowden.

Rozhodnutie si protirečí s tým, čo britská vláda hovorila začiatkom roka, keď Huawei zariadenia povolila. Bezpečnostná rada sa pritom spolieha na report z Národného centra kybernetickej bezpečnosti.

Huawei: Sme sklamaní, pre ľudí je to zlá správa

Na rozhodnutie britskej vlády okamžite reagoval aj Huawei, ktorý nám poslal nasledujúce vyjadrenie:

Rozhodnutie vlády Spojeného kráľovstva je pre nás veľkým sklamaním, a veľmi zlou správou pre všetkých vlastníkov mobilných telefónov v krajine.

Dôsledkom tohto rozhodnutia nebude len spomalenie digitálneho a IT rozvoja, no aj rapídne zvyšovanie cien služieb v telco sektore a prehlbovanie technologického deficitu v krajine. Namiesto napredovania sa vláda Spojeného kráľovstva rozhodla stagnovať.

V tejto chvíli je naša budúcnosť Huawei v UK ovplyvnená politizáciou.

S veľkou naliehavosťou preto žiadame o prehodnotenie tohto rozhodnutia.

Hlavným dôvodom obmedzenia nie je bezpečnosť, ale obchodná politika Spojených štátov.

Počas uplynulých 20 rokov robil Huawei všetko preto, aby Spojené kráľovstvo digitálne napredovalo. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú máme voči našim zákazníkom. Ubezpečujeme ich, že našu podporu nestratia.

V blízkej dobe uskutočníme detailnú analýzu možných dôsledkov tohto rozhodnutia – čo znamená pre náš podnik a ako môžeme aj naďalej prispievať ku digitálnemu rozvoju Spojeného kráľovstva.