Koľko zarábajú CEO známych spoločností? Reč je o stovkách miliónov dolárov!

Publikácia Bloomberg zverejnila zoznam najlepšie platených generálnych riaditeľov za predchádzajúci rok. Na samom vrchu sa nachádza Elon Musk.

Publikácia Bloomberg nedávno zverejnila zoznam najlepšie platených generálnych riaditeľov za predchádzajúci rok. Na samom vrchu sa nachádza Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla, ktorý zarobil až 595,3 milióna dolárov.

Hneď za Elonom sa nachádza generálny riaditeľ spoločnosti Apple, Tim Cook, ktorý minulý rok zarobil viac ako 133 miliónov dolárov, píše server PhoneArena. Toto číslo zahŕňa plat vo výške 3 miliónov dolárov, bonus vo výške 7,7 milióna dolárov, 122,2 milióna dolárov v akciách a 884 miliónov dolárov v benefitoch. Práve vďaka týmto nemalým číslam sa stal druhým najlepšie plateným výkonným vedúcim na celom svete.

Pomerne vysoko, konkrétne na ôsmej priečke, sa umiestnil výkonný riaditeľ spoločnosti Alphabet, Sundar Pichai. Ten si minulý rok domov odniesol približne 86,2 milióna dolárov, z čoho 650 tisíc tvoril plat, 82,2 milióna dostal v akciách spoločnosti a 3,4 milióna benefity. Hneď za ním sa umiestnil CEO Microsoftu, Satya Nadella, ktorý zarobil 77,3 milióna dolárov, pričom top desiatku uzatvára Douglas Ingram, ktorému vlani na konto pribudlo niečo vyše 70 miliónov dolárov.

Časť zárobku šéfa Apple pochádza spred 10 rokov

Čo sa týka odmien v akciách, nie v každom prípade boli získané len počas posledného roka. Ako príklad môžeme použiť 122,2 miliónový zisk v akciách, ktorým sa pýši Tim Cook. Časť z tejto hodnoty sa totiž vzťahuje na obrovský grant (1 milión akcií), ktorý CEO Apple získal ešte v roku 2011. Z tejto luxusnej ponuky sa tešil krátko po tom, ako druhýkrát (a aj naposledy) obsadil pozíciu Stevea Jobsa.

Prvýkrát Steve odišiel v roku 2009. Síce sa o niekoľko mesiacov vrátil, avšak len kvôli tomu, aby sa svojej pozície vzdal definitívne. Stalo sa tak v auguste roku 2011.

TIP REDAKCIE
AirPods Pro mali chlapcovi roztrhnúť ušný bubienok: Apple čelí vážnemu obvineniu a ide pred súd

Predstavenstvo muselo po rezignácii pôvodného generálneho riaditeľa ukázať stabilitu spoločnosti, a tak Cooka odmenili obrovským množstvom akcií, ktoré sa v tom čase rovnalo zhruba 383 miliónom dolárov. Len o dva mesiace neskôr Steve Jobs zomrel.

Akcie Apple stúpli viac ako 6-násobne

Vysokým ziskom sa však tešili aj ostatní výkonní vedúci pôsobiaci v prostredí Apple. Nájdeme medzi nimi napríklad finančného riaditeľa Lucu Maestriho, ktorý si zarobil približne 25,2 milióna dolárov. O rovnakú čiastku si prilepšil aj Jeff Williams, šéf výroby.

Odkedy Tim Cook plní funkciu generálneho riaditeľa, akcie spoločnosti stúpli viac ako 6-násobne. A keďže výšky platov do značnej miery závisia od toho, ako sa darí akciám, je jasné, prečo si výkonní vedúci prilepšili o tak slušné čiastky. Inými slovami, sú odmeňovaní za to, že robia investorov bohatšími.

Čo sa týka generálneho riaditeľa, Timova zmluva s Apple končí po roku 2021. Neexistuje však racionálny dôvod, prečo by túto úlohu v spoločnosti neplnil aj naďalej.

Počas jeho pôsobenia sa fanúšikovia produktov od Apple dočkali mnohých veľkých zmien. Exemplárnym príkladom sú smartfóny iPhone, ktoré s postupom času získali väčšie a kvalitnejšie displeje, Face ID či kontroverzný výrez. Svoju funkciu taktiež plnil aj vtedy, keď sme sa dočkali debutu úplne prvých Apple Watch či AirPods.

Je minimálna pravdepodobnosť, že Tim budúci rok opustí Apple. To znamená, že ešte počas jeho éry sa dočkáme debutu nových prelomových produktov, ako sú napríklad pripravované okuliare s rozšírenou realitou. Tie by mali svetlo sveta uzrieť niekedy medzi rokmi 2022 a 2023.