Prichádza H.266: Videá budú pri rovnakej kvalite o 50 % menšie!

Svet online videa pravdepodobne zažije malú revolúciu. Štandard H.266, nástupca populárneho H.265, bol s najväčšou pravdepodobnosťou dokončený.

Svet online videa pravdepodobne zažije malú revolúciu. Štandard H.266, nástupca populárneho H.265, bol s najväčšou pravdepodobnosťou dokončený. Vyplýva to z oznámenia Fraunhoferovho inštitútu, ktorý sa podieľal na vývoji.

Inštitút síce priamo nepotvrdil oficiálne dokončenie, naznačil však, že s vývojom skončili. Na vývoji nového štandardu sa okrem spomínaného inštitútu podieľalo aj konzorcium MPEG a medzinárodná telekomunikačná únia ITU. Zásluhy na vývoji však nesú aj veľké spoločnosti ako Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm či Sony.

O 50 % menšie videá

Najväčšou výhodou štandardu H.266 má byť schopnosť zachovať pôvodnú kvalitu videa na akú sme zvyknutí pri H.265 pri polovičnom dátovom toku (bitrate). Tvorcovia ako príklad uviedli 90-minútové 4K video, ktoré pri H.265 potrebovalo 10 GB, no pri novom H.266 spotrebuje len 5 GB dát.

Využiteľnosť nového formátu sa hodí hlavne na objemnejšie videá vo vysokom rozlíšení. Jeho dokončenie môžeme spojiť s rozrastajúcim sa 8K obsahom či pomerne rozšíreným 4K obsahom.

Kedy by malo dôjsť ku nasadeniu H.266 zatiaľ nie je známe. Je totiž nutné dokončiť softvérový kodek schopný s H.266 pracovať a čaká sa aj na hardvérovú podporu. Kedy budú všetky riešenia dokončené zatiaľ nie je známe.

Internetoví giganti ako Google, Facebook či Netflix však svoju dôveru vložili do open-source riešenia AV1, ktoré síce nie je tak výkonné ako H.266, no je zadarmo. Je viac než pravdepodobné, že sa časom dočkáme AV2, ktorý bude priamym konkurentom pre H.266.